Svjetlo ili svijetlo? – Kako se piše?

Pravopisne nedoumice često zbunjuju mnoge govornike hrvatskog jezika. Među njima se posebno ističe dilema oko ispravnog pisanja riječi “svjetlo” ili “svijetlo”, koja uzrokuje pogreške čak i kod obrazovanih govornika.

Ispravno je pisati “svjetlo” kada se misli na imenicu koja označava prirodnu pojavu ili umjetni izvor osvjetljenja, dok se oblik “svijetlo” koristi isključivo kao pridjev srednjeg roda u značenju “nije tamno”. Ova razlika proizlazi iz jasnih pravopisnih pravila hrvatskog standardnog jezika.

Razlikovanje ovih dviju riječi nije samo pitanje pravopisa, već i razumijevanja osnovnih jezičnih načela. Poznavanje pravilne upotrebe ovih izraza može znatno poboljšati jezičnu kompetenciju i pomoći u preciznijem izražavanju na hrvatskom jeziku.

Ispravno gramatičko pisanje

Razlika između riječi “svjetlo” i “svijetlo” temelji se na preciznim gramatičkim pravilima hrvatskog jezika. “Svjetlo” je imenica koja označava izvor osvjetljenja ili vidljivu energiju koja nam omogućuje vidjeti predmete oko nas. S druge strane, “svijetlo” je pridjev srednjeg roda izveden od pridjeva “svijetao” i označava kvalitetu nečega što je jasno, blještavo ili nije tamno.

Hrvatski pravopis jasno definira ovu razliku. U rečenicama poput “Upali svjetlo u sobi” ili “Sunčevo svjetlo obasjalo je prostoriju” koristimo imenicu. Kad opisujemo boju ili kvalitetu, kažemo: “Zidovi su obojeni u svijetlo plavu boju” ili “To svijetlo drvo lijepo se uklapa u interijer”. Ova naizgled mala razlika u pisanju znatno mijenja značenje i otkriva razinu jezične kompetencije govornika.

Primjeri točnog i netočnog pisanja

Pravilno pisanje riječi “svjetlo” i “svijetlo” jasno se vidi kroz konkretne primjere iz svakodnevne upotrebe. Riječ “svjetlo” koristi se isključivo kao imenica koja označava izvor ili pojavu osvjetljenja:

  • ✓ “Svjetlo u dnevnoj sobi stvara ugodnu atmosferu.”
  • ✓ “Upalili smo svjetlo jer je postalo mračno.”
  • ✓ “Sunčevo svjetlo prodire kroz prozor.”

Neispravno je pisati “svijetlo” kad mislimo na imenicu koja označava osvjetljenje:

  • ✗ “Svijetlo u dnevnoj sobi stvara ugodnu atmosferu.”
  • ✗ “Upalili smo svijetlo jer je postalo mračno.”
  • ✗ “Sunčevo svijetlo prodire kroz prozor.”

Ova pogreška često se javlja zbog miješanja s pridjevom “svijetlo” (npr. “svijetlo plava boja”), koji se piše s “ije” i označava nešto što je jasno ili blještavo.

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Proslijediti ili prosljediti? – Kako se piše?

Hrvatski jezik ponekad može biti izazovan čak i za izvorne govornike. Jedna od čestih nedoumica je pravilna upotreba riječi "proslijediti" i "prosljediti" - dvije riječi koje zvuče slično, ali imaju različita značenja i primjene. "Proslijediti" znači poslati dalje, uputiti nekome nešto što smo primili, dok "prosljediti" znači nastaviti pratiti nešto što je već započeto. Ključna razlika leži u njih

Je li ili jeli? – Kako se pravilno piše i koristi u hrvatskom jeziku

U hrvatskom jeziku postoji nekoliko gramatičkih nedoumica koje često zbunjuju i izvorne govornike. Među njima se ističe pitanje ispravne upotrebe "jeli" ili "je li". Ova naizgled mala razlika može značajno utjecati na značenje i gramatičku ispravnost rečenice. "Je li" je upitni oblik pomoćnog glagola biti u 3. licu jednine prezenta i piše se odvojeno, dok je "jeli" glagolski oblik u 3. licu množin

Za sada ili zasada? – Kako se piše?

U hrvatskom jeziku neke od najčešćih pravopisnih nedoumica odnose se na pisanje izraza koji se mogu pisati sastavljeno ili rastavljeno. Jedan od takvih primjera je dilema oko pisanja "za sada" i "zasada". "Za sada" piše se rastavljeno kada označava vremensku odrednicu u značenju "trenutno, privremeno", dok se "zasada" piše sastavljeno kada ima značenje "za sada, do sada, trenutno" ili kada označav

Obavještavam ili obaviještavam? – Kako se pravilno piše?

Hrvatski pravopis često izaziva nedoumice čak i kod iskusnih govornika. Jedna od čestih dilema jest pravilna upotreba glagola "obaviještavam" ili "obavještavam" u svakodnevnoj komunikaciji i službenim dokumentima. Ispravno je koristiti oblik "obavještavam", koji dolazi od glagola "obavijestiti", a ne "obaviještavam". Ova česta pogreška nastaje zbog miješanja s imenicom "obavijest" i pogrešne analo

Uspjela ili uspijela? – Kako se piše?

Pravilna upotreba riječi "uspjela" i "uspijela" česta je jezična nedoumica među govornicima hrvatskog jezika. Ove dvije varijante istog glagolskog pridjeva radnog ženskog roda često zbunjuju čak i one koji inače dobro vladaju hrvatskim jezikom. Pravilni oblik glagolskog pridjeva radnog ženskog roda glagola "uspjeti" je "uspjela". Oblici poput "uspijela" smatraju se dijalektalnim ili regionalnim va
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!