Svjestan ili Svijestan – Kako se Ispravno Piše?

Jeste li se ikada zapitali piše li se pravilno “svjestan” ili “svijestan”? Ova jezična dilema često zbunjuje govornike hrvatskog jezika, posebno zbog razlika u dijalektima i pravopisu. No, odgovor na ovo pitanje leži u standardnom književnom jeziku.

Ispravno korištenje

U hrvatskom standardnom jeziku, pravilno je pisati svjestan, a ne svijestan. Zbunjenost oko ovih oblika česta je zbog dijalekatskih varijacija i različitih govora unutar regije.

Pridjev svjestan se koristi u nominativu jednine muškog roda. Ostali oblici tog pridjeva, kao što su genitiv (svjesnog) ili akuzativ (svjesna, svjesnu), gube glas t. To znači da nema prostora za oblik s nepotrebnim dodatkom poput „j“, koji bi ionako samo zakomplicirao stvar — ozbiljno, tko ima vremena za to?

Kod ženskog i srednjeg roda također dolazi do izostavljanja glasa t, pa nalazimo oblike poput: svjesna, svjesne, i svjesno. Ovi primjeri nisu stilska alternativa; oni su pravopisni standard.

Značenje i definicija

Riječ svjestan označava stanje svijesti u kojem je osoba potpuno upoznata s vlastitim mislima, osjećajima, postupcima i okolinom. To nije samo razumijevanje vanjskih pojava, već duboki pogled u svoje unutarnje procese. Biti svjestan znači prepoznati trenutak sadašnjosti – ono što čovjek jest, radi ili osjeća.

Često se koristi kako bi opisala razinu pažnje ili introspekcije. Na primjer: “On je svjestan svojih pogrešaka.” Jasno izražava da netko ne živi nesvjesno kroz život, već vidi uzroke i posljedice svog djelovanja. Ukratko, ovaj pridjev služi kao ključ za artikulaciju duševnih stanja koja obuhvaćaju racionalnost i emocionalnu analizu.

Zanimljivo je primijetiti koliko nas ova riječ podsjeća na osnovne ljudske kvalitete – odgovornost prema sebi i drugima te sposobnost kritičkog promišljanja o stvarnosti oko nas. Nije slučajno često prisutna u filozofskim raspravama kada tema skrene ka prirodi postojanja i percepciji svijeta.

Primjeri pravilne upotrebe

“Svjestan”, kao pravilno napisan pridjev, često se pojavljuje u svakodnevnom govoru i pisanju. Evo nekoliko rečenica koje jasno pokazuju njegovu ispravnu upotrebu:

  • “Ti uopće nisi svjestan koliko ti njoj mnogo značiš.” Ovdje je naglašena nesvjesnost prema osjećajima druge osobe, što dodatno pojačava kontekst emocionalnog odnosa.
  • “On je bio svjestan čovjek, produhovljen, ali neke banalne stvari nije razumio.” Rečenica ističe razliku između duhovne dubine i praktične stvarnosti.
  • “Ti si svjestan da je to što radiš ogromna pronevjera i kazneno djelo?” Pitanjem se direktno poziva na odgovornost čitatelja ili sugovornika za svoje postupke.
  • “Svjestan je bio svega, ali nije mogao ništa izustiti.” Fraza prikazuje unutarnji konflikt – svijest o situaciji naspram nemogućnosti djelovanja.
  • “On je svjestan muškarac, osviješten, napredan, ali ponekad se ponaša kao neandertalac.” Kombinirano iskazivanje pohvale uz dozu kritike dodaje ironiju.

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Će te ili ćete? – Kako se pravilno piše u hrvatskom jeziku?

Ispravno pisanje hrvatskih riječi često predstavlja izazov, a jedna od čestih nedoumica je pravilna uporaba "će te" i "ćete". Kod ovih izraza čak i izvorni govornici često griješe zbog sličnosti u izgovoru, iako postoji jasna gramatička razlika između njih. "Će te" je kombinacija pomoćnog glagola "će" (3. lice jednine futura I.) i zamjenice "te" (akuzativ osobne zamjenice "ti"), dok je "ćete" glag

Čuti ili Ćuti? – Kako se piše?

Pitanje "čuti ili ćuti" predstavlja jednu od čestih jezičnih nedoumica s kojom se susreću govornici hrvatskog jezika. Ova naizgled jednostavna riječ može stvoriti znatnu zbunjenost zbog sličnog izgovora, ali potpuno različitog značenja. Glagol "čuti" odnosi se na primanje zvukova sluhom, dok "ćuti" znači šutjeti ili ne govoriti. Razlika je u pisanju slova "č" i "ć", što često dovodi do pogrešaka u

Ne bi ili nebi? – Kako se piše?

Pravilna upotreba hrvatskog jezika često izaziva nedoumice, a jedna od najčešćih pogrešaka javlja se kod pisanja "ne bi" ili "nebi". Ova naizgled mala razlika ima veliku težinu u standardnom jeziku i svakodnevnoj komunikaciji. "Ne bi" uvijek se piše odvojeno jer se radi o negaciji glagolskog oblika "bi". Riječ "nebi" ne postoji u standardnom hrvatskom jeziku i smatra se pravopisnom pogreškom. Ovo

Ne smije ili nesmije? – Kako se pravilno piše?

Pravilno pisanje negacije glagola "smjeti" često izaziva nedoumice među govornicima hrvatskog jezika. Pravopisno pravilo kaže da se "ne" piše odvojeno od glagola, ali mnogi i dalje griješe spojeno pišući "nesmije". Prema standardnom hrvatskom jeziku, ispravno je pisati "ne smije" (odvojeno), a ne "nesmije" (spojeno). Ovo pravilo vrijedi za sve glagole jer je "ne" čestica koja se u hrvatskom jeziku

Preplata ili pretplata? – Kako se pravilno piše i koja je razlika?

Jesu li "preplata" i "pretplata" isto ili različito? Ovo pitanje često zbunjuje mnoge govornike hrvatskog jezika, a razlika između ovih dvaju pojmova može imati značajne pravne i financijske implikacije u svakodnevnoj komunikaciji. Preplata i pretplata nisu sinonimi. Preplata označava višak uplaćenog novca koji treba biti vraćen, dok pretplata predstavlja unaprijed plaćenu uslugu ili proizvod koji
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!