Sumnjivi Pozivi iz Inozemstva? – Evo Kako se Zaštititi

Sumnjivi pozivi iz inozemstva postaju sve češći problem, a mnogi ih doživljavaju kao izvor stresa. Ti pozivi često dolaze iz zemalja poput Litve, Češke i Nizozemske, te su uglavnom pokušaji prijevare. Neki trikovi uključuju kratke pozive koji vas potiču da pozovete natrag, što može dovesti do visokih telefonskih računa.

Pametni telefoni danas često prepoznaju ove brojeve i označavaju ih kao sumnjive. Regulacijske agencije poput HAKOM-a dobivaju prijave o takvim pozivima i savjetuju da se ne odgovara na njih niti da ih se uzvraća. Ako vas zove netko s nepoznatog međunarodnog broja, najbolje je ignorirati poziv.

Najčešće prijevare s inozemnim pozivima u Hrvatskoj

Sumnjivi pozivi iz inozemstva postaju sve češći u Hrvatskoj. Ove prijevare mogu biti vrlo opasne i skupe za žrtve. U nastavku su opisane nekoliko najčešćih metoda koje prevaranti koriste.

1. Wangiri prijevare

Wangiri prijevare su vrlo uobičajene. Prevaranti koriste specijalni softver za automatsko biranje brojeva. Žrtve obično primaju propuštene pozive s nepoznatih, inozemnih brojeva. Kada žrtva nazove natrag, preusmjerava se na skupi broj, što rezultira visokim troškovima za poziv.

Poznat je slučaj prijavljen HAKOM-u gdje su pozivi dolazili s brojeva iz Vanuatua. Ovaj tip prijevare često je teško spriječiti jer se pozivi mogu pojaviti s bilo kojeg broja.

2. Lažni rođak prijevare

Lažni rođak prijevare često cilja starije osobe. Prevarant se predstavlja kao rodbina koja je u nevolji u inozemstvu i treba hitnu financijsku pomoć. Žrtve, želeći pomoći, šalju novac na navedeni račun.

Ova prijevara je postala posebno česta s porastom broja hrvatskih građana koji žive ili rade u inozemstvu. Roditelji i rodbina često ne sumnjaju u autentičnost poziva i novac odlazi bez povratka.

3. Telefonske lutrije i nagradne igre

Telefonske lutrije i nagradne igre često obećavaju velike dobitke. Žrtvama se kaže da su osvojili nagradu, ali trebaju platiti porez ili pristojbe prije nego što prime osvojeni novac.

Pozivi dolaze s inozemnih brojeva, a sadržaj je često vrlo uvjerljiv. Žrtve na kraju ostaju bez novca i bez nagrade. Poznato je nekoliko slučajeva u Hrvatskoj gdje su ljudi izgubili nekoliko stotina eura zbog ovih prijevara.

4. Prijevare tehničke podrške

U prijevarama tehničke podrške, žrtvama se govori da postoji problem s njihovim računalom ili internetom. Prevaranti se predstavljaju kao tehnička podrška iz poznatih kompanija. Oni traže od žrtve da instalira softver za daljinsku pomoć, što omogućuje prevarantu pristup računalu i osobnim podacima.

Ove prijevare su posebno opasne jer prevaranti mogu ukrasti osjetljive podatke, lozinke i financijske informacije. U mnogim slučajevima, žrtve su izgubile značajne iznose zbog neovlaštenog pristupa njihovim bankovnim računima.

5. Investicijske prijevare

Investicijske prijevare često počinju pozivom iz inozemstva s nevjerojatnom ponudom za sigurno ulaganje. Prevaranti koriste sofisticirane marketinške materijale i lažne web stranice kako bi privukli žrtve. Žrtve su često uvjerene da ulažu u stvarne kao što su dionice, nekretnine ili kriptovalute.

Mnogi su u Hrvatskoj prijavili gubitke od čak nekoliko tisuća eura. Novac se često šalje izvan Hrvatske, što čini povratak sredstava gotovo nemogućim.

Zašto su sumnjivi pozivi opasni?

Financijski gubici

Pozivi iz inozemstva često su vrlo kratki te ostavljaju propušteni poziv. Ako korisnik uzvrati poziv, može se suočiti s visokim troškovima. Ti pozivi dolaze iz zemalja kao što su Litva, Češka i Nizozemska. Uzvraćanje tih poziva može rezultirati skromnijim računom, ali i iznosima u stotinama eura.

Krađa osobnih podataka

Ponekad su sumnjivi pozivi osmišljeni kako bi izvukli osobne podatke od korisnika. To može uključivati brojeve kreditnih kartica, adrese i druge osjetljive informacije. Takvi podaci mogu biti zloupotrijebljeni za krađu identiteta ili druge oblike prijevara.

Malware i virusi

Neki pozivi ili poruke imaju svrhu navesti korisnika na pristupanje zaraženim web stranicama ili preuzimanje zlonamjernih aplikacija. Klikanje na poveznice ili preuzimanje datoteka s nepoznatog izvora može zaraziti uređaj virusima ili malwareom, što može uzrokovati ozbiljne probleme u radu uređaja ili gubitak podataka.

Prevara s direktnim pozivom

Sumnjivi pozivi ponekad uključuju izravne pokušaje prijevara. Prevaranti se mogu predstaviti kao službenici banke, operateri ili čak prijatelji iz inozemstva s ciljem izvlačenja novca. Mogu tražiti hitan prijenos sredstava ili nude lažne nagrade i nagradne igre.

Kako se zaštititi

  • Provjeriti broj: Prije nego odgovore na nepoznat poziv, korisnici trebaju provjeriti broj.
  • Ne uzvraćati poziv: Ako nema sigurnosti u identitet pozivatelja, nemojte uzvraćati poziv.
  • Koristiti zaštitne aplikacije: Instaliranje aplikacija koje filtriraju sumnjive pozive može značajno smanjiti rizik.
  • Budite skeptični: Ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito, vjerojatno je prevara. Bolje je odmah prekinuti poziv nego rizikovati.

Kako prevaranti dođu do naših brojeva?

Pretvarljivi brojevi često dolaze iz različitih izvora. Evo nekoliko načina kako prevaranti nabavljaju naše telefonske brojeve:

1. Javno dostupne informacije

Prevaranti često koriste javno dostupne izvore poput društvenih mreža, telefonskih imenika i web stranica.

2. Prodaja podataka

Podaci prodani online: Nekada su naši brojevi prodani od strane kompanija koje prikupljaju te podatke. Ove kompanije često prodaju informacije prevarantima bez našeg znanja.

3. Online obrasci

Kod registracije na različite web stranice često unosimo svoj broj mobitela. Neke od tih stranica mogu neovlašteno dijeliti naše brojeve s trećim stranama.

4. Aplikacije

Aplikacije za pametne telefone: Neke aplikacije traže pristup našim kontaktima. Te informacije mogu dospjeti u ruke prevaranata.

5. Lažni nagradni natječaji

Prevaranti organiziraju lažne nagradne igre i natječaje kako bi prikupili telefonske brojeve pod izlikom nagrade.

6. Phishing i smishing napadi

Pokušaji phishinga i smishinga: Osim telefonskih brojeva, ovakvi napadi ciljaju i druge osjetljive podatke.

Da bi se zaštitili, najvažnije je biti svjestan rizika i opreza prilikom dijeljenja telefonskih brojeva.

Kako se zaštititi od sumnjivih poziva iz inozemstva?

Da biste se zaštitili od sumnjivih poziva iz inozemstva, najvažnije je ne vraćati pozive na nepoznate brojeve, blokirati sumnjive brojeve na mobilnom uređaju, koristiti aplikacije za identifikaciju pozivatelja i educirati se o prepoznavanju prijevara.

Ne uzvraćati pozive na nepoznate brojeve

Primite li poziv s nepoznatog inozemnog broja, najbolje rješenje je ne uzvraćati taj poziv. Pozivanje natrag može dovesti do visokih telefonskih računa. HAKOM preporučuje da jednostavno ignorirate takve pozive.

Ako poziv stvarno trebate uzvratiti, prvo provjerite broj s vašim operaterom kako biste saznali cijenu pozivanja inozemnih brojeva. To može pomoći u sprečavanju neočekivanih troškova.

Blokiranje sumnjivih brojeva na mobilnom uređaju

Većina pametnih telefona danas ima ugrađene opcije za blokiranje brojeva. Na Android uređajima odaberite broj koji želite blokirati, pritisnite opcije i odaberite “Blokiraj broj”. Na iPhoneu, idite na izbornik “Recents”, pronađite broj, kliknite na “i” i odaberite “Block this Caller”.

Ako često primate pozive s nepoznatih ili sumnjivih brojeva, razmislite o dodavanju tih brojeva na popis blokiranih brojeva kako biste izbjegli buduće neugodne situacije.

Korištenje aplikacija za identifikaciju pozivatelja

Aplikacije za identifikaciju pozivatelja mogu vam pomoći prepoznati sumnjive pozive. Aplikacije poput Truecaller ili Hiya omogućuju korisnicima da vide tko zove čak i ako broj nije spremljen u njihovom adresaru.

Instalacija ovih aplikacija je jednostavna: preuzmite aplikaciju na svoj uređaj, registrirajte se i omogućite im pristup vašim pozivima. Tako ćete moći automatski prepoznati i blokirati neželjene pozive te dodati dodatni sloj zaštite.

Edukacija o prepoznavanju prijevara

Educiranje o prepoznavanju prijevara ključno je za zaštitu. Prevaranti često koriste taktike poput kratkih poziva da vas potaknu na povratni poziv. Zadržite oprez kad god primite poziv iz nepoznate zemlje ili s nepoznatog broja.

HAKOM i drugi izvori redovito objavljuju informacije o novim prevarantskim taktikama. Pratite takve izvore kako biste bili informirani. Uvijek budite skeptični prema nepoznatim pozivima i nikada ne dijelite osobne ili financijske informacije putem telefona.

Kako prijaviti sumnjive pozive iz inozemstva

Ako primite sumnjivi poziv iz inozemstva, važno je znati kome se obratiti i kako postupiti. Ovo su ključne informacije koje vam mogu pomoći u prijavi takvih poziva.

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)

HAKOM igra ključnu ulogu u rješavanju problema sumnjivih poziva. Ako dobijete poziv s nepoznatog međunarodnog broja, možete se obratiti HAKOM-u za pomoć. Oni će analizirati promet i poduzeti mjere ako se utvrdi da je broj zloupotrijebljen za prijevaru. Prijavu možete podnijeti putem HAKOM-ove web stranice ili kontaktirati njihov korisnički servis.

Popis web kontakata:

Policija

Ako sumnjate na ozbiljnu prijevaru ili kriminalne radnje, najbolje je odmah kontaktirati policiju. Policija ima nadležnost istraživati takve slučajeve i može pokrenuti formalnu istragu. Prijavljivanje može biti od ključne važnosti za sprječavanje budućih prijevara. Nazovite lokalnu policijsku postaju ili koristite online platformu za prijavu kaznenih djela.

Kontakt informacije:

  • Policija: 112 (hitna linija)

Vaš mobilni operater

Vaš mobilni operater također može pomoći kada se radi o sumnjivim pozivima. Oni mogu pružiti informacije o pozivima koje ste primili i savjetovati kako blokirati sumnjive brojeve. Također mogu poduzeti tehničke mjere za zaštitu vašeg broja od daljnjih uznemirujućih poziva. Preporučuje se da se obratite korisničkoj službi vašeg operatera za specifične upute.

Brojevi podrške:

  • A1: 0800 091 091
  • Hrvatski Telekom: 0800 9000
  • Tele2: 095 1000 444

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Najbolji Sakupljači Vlage – TOP 7 Modela Za Vaš Dom (2024)

Vlaga u domu može biti ozbiljan problem koji utječe...

Google Pay Vodič – Kako Ga Koristiti i Postaviti u 2024?

U doba kada digitalna tehnologija mijenja način na koji...

Evo kako spojiti klimu na Wi-Fi u samo 5 minuta

Moderna tehnologija donijela je praktična rješenja za upravljanje kućanskim...

Kako spojiti pojačivač Wi-Fi signala? – Brzi vodič

Jeste li ikada imali problema s WiFi signalom koji...

Najbolji Miele Usisavači – 7 Vrhunskih Izbora

Tražite li kvalitetan i pouzdan usisavač koji će učinkovito...
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!