Pitanje “sumnjam ili sumljam” često zbunjuje mnoge govornike hrvatskog jezika. Ova jezična nedoumica pojavljuje se svakodnevno u pisanoj komunikaciji, a razlika između ispravnog i neispravnog oblika može činiti tanku liniju između dobrog i lošeg dojma.
Ispravno je koristiti oblik “sumnjam”, a ne “sumljam”. Glagol “sumnjati” u prvom licu jednine prezenta glasi “sumnjam”, dok oblik “sumljam” predstavlja čestu pogrešku u hrvatskom standardnom jeziku nastalu pod utjecajem dijalekata i nepravilnog izgovora.
Koliko je lako zapamtiti razliku? Dovoljno je prisjetiti se imenice “sumnja” – ako se u njoj jasno čuje “nj”, onda se taj glas mora čuvati i u glagolskom obliku. Jezične nedoumice poput ove pokazuju koliko je važno njegovati pravopisnu preciznost u svakodnevnoj komunikaciji.
Ispravno gramatičko pisanje
Glagol “sumnjati” u prvom licu jednine prezenta pravilno se piše “sumnjam”. Ova riječ potječe od imenice “sumnja”, koja sadrži suglasnički skup “nj”. Mnogi govornici pogrešno koriste oblik “sumljam”, što je dijalektalna varijacija ili jednostavno pravopisna pogreška koja se proširila u svakodnevnom govoru.
Hrvatski pravopis jasno definira da je jedini standardni oblik “sumnjam”. Ova riječ pripada skupini glagola koji u korijenu zadržavaju suglasnički skup “nj” kroz sve oblike konjugacije. Pravilno pisanje može se lako zapamtiti ako se uvijek vratimo na korijen riječi – “sumnja”.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
Pravilno razlikovanje oblika “sumnjam” i “sumljam” vidljivo je u svakodnevnoj komunikaciji. U standardnom hrvatskom jeziku, ispravno je koristiti oblik “sumnjam” koji dolazi od imenice “sumnja”.
Točno:
- Sumnjam da će doći na vrijeme.
- Uvijek sumnjam u takve ponude.
- On sumnja u istinitost te priče.
Netočno:
- Sumljam da će doći na vrijeme.
- Uvijek sumljam u takve ponude.
- On sumlja u istinitost te priče.
Zapamtite, glagol “sumnjati” u svim svojim oblicima zadržava glas “nj”, baš kao i imenica “sumnja” od koje potječe. Ova česta pogreška u pisanju najčešće proizlazi iz nepravilnog izgovora u neformalnom govoru.