Hrvatski jezik često stavlja govornike pred pravopisne dileme, a jedna od čestih nedoumica jest pisanje riječi “sumljam” ili “sumnjam”. Mnogi se korisnici jezika pitaju koja je varijanta ispravna i u kojim kontekstima.
“Sumnjam” je jedini ispravan oblik ove riječi u standardnom hrvatskom jeziku. Riječ dolazi od imenice “sumnja”, a glagolski oblik zadržava slovo “n” prije “j”. Oblik “sumljam” smatra se pravopisnom pogreškom i ne pripada standardnom jeziku.
Pravilna upotreba riječi u pisanoj komunikaciji odražava jezičnu kompetenciju i doprinosi jasnoći izražavanja. Razumijevanje razlike između ovih oblika samo je jedan od koraka prema boljem vladanju hrvatskim standardnim jezikom, koji kao i svaki jezik ima svoje zakonitosti i pravila koja vrijedi poštovati.
Ispravno gramatičko pisanje
Glagol “sumnjati” dolazi od imenice “sumnja” te zadržava skupinu “mnj” u svim oblicima konjugacije. U prvom licu jednine pravilno se piše “sumnjam”, a ne “sumljam”. Ova jezična nedoumica često se javlja zbog tendencije pojednostavljenja izgovora u govornom jeziku, gdje se skupina suglasnika “mnj” ponekad spontano zamjenjuje lakše izgovorljivim “mlj”.
Hrvatski pravopis jasno definira da se suglasničke skupine trebaju čuvati u izvedenicama. Tako i u slučaju glagola “sumnjati”, ispravno je pisati oblike: sumnjam, sumnjaš, sumnja, sumnjamo, sumnjate, sumnjaju. Ovaj pravopisni detalj pripada kategoriji čestih pogrešaka u pisanoj komunikaciji koje je važno ispraviti za postizanje jezične preciznosti.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
Pravilno pisanje glagola “sumnjati” i njegovih oblika ključno je za standardnu pisanu komunikaciju. Evo nekoliko jasnih primjera:
Točno:
- Sumnjam da će sastanak biti održan danas.
- On sumnja u istinitost te izjave.
- Mi sumnjamo u pouzdanost tih podataka.
- Oni sumnjaju u naše namjere.
Netočno:
- ❌ Sumljam da će sastanak biti održan danas.
- ❌ On sumlja u istinitost te izjave.
- ❌ Mi sumljamo u pouzdanost tih podataka.
- ❌ Oni sumljaju u naše namjere.
Zapamtite da se u svim oblicima glagola “sumnjati” zadržava suglasnička skupina “mnj”, bez obzira na to koliko izazovna bila za izgovor. To je pravilo hrvatskoga standardnog jezika koje nema iznimki.