Smiješno ili Smješno? – Kako se piše?

U hrvatskom jeziku postoje riječi koje često izazivaju nedoumice kod govornika. “Smiješno” i “smješno” predstavljaju klasičan primjer para riječi koje mnogi koriste pogrešno, zamjenjujući njihovo značenje i pravopis.

Riječ “smiješno” (s dugim ije) označava nešto što izaziva smijeh ili je komično, dok “smješno” (s kratkim je) nije standardna riječ u hrvatskom jeziku. Ispravno je uvijek koristiti “smiješno”, bez obzira na kontekst u kojem se riječ pojavljuje.

Razlikovanje ovih riječi nije samo pitanje pravopisa već i poznavanja osnovnih jezičnih pravila hrvatskog standardnog jezika. U nastavku teksta detaljnije ćemo objasniti razloge ove česte pogreške i ponuditi jednostavne načine kako ju izbjeći u svakodnevnoj komunikaciji.

Ispravno gramatičko pisanje

Pravilno pisanje riječi “smiješno” temelji se na jednostavnom pravilu hrvatske gramatike – riječ dolazi od glagola “smijati se” koji sadrži dugi refleks jata (ije). U standardnom hrvatskom jeziku, korijen riječi zadržava izvorni oblik, pa tako i u ovom slučaju ostaje “smij-” s dugim refleksom jata.

Hrvatska gramatika jasno definira da se riječ piše “smiješno” – s “ije”, a ne “smješno” s “je”. Ova pravopisna smjernica potvrđena je u svim službenim rječnicima i pravopisima hrvatskog jezika. Hrvatski pravopis Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje nedvosmisleno navodi “smiješno” kao jedini standardni oblik.

Pogrešno pisanje “smješno” često proizlazi iz nepravilne analogije s nekim drugim riječima ili iz brzog, nemarnog izgovora u svakodnevnom govoru gdje se dugi refleks jata ponekad skraćuje u izgovoru.

Primjeri točnog i netočnog pisanja

Pravilno pisanje riječi “smiješno” ilustrirano je u brojnim svakodnevnim primjerima gdje ova riječ označava nešto što izaziva smijeh:

  • “Bilo je tako smiješno kad je počeo plesati usred sastanka.”
  • Smiješno je koliko puta možemo napraviti istu grešku.”
  • “Njihov nastup bio je izuzetno smiješno iskustvo za cijelu publiku.”

Nasuprot tome, oblik “smješno” predstavlja čestu pravopisnu pogrešku koja se javlja u neformalnoj komunikaciji:

  • ❌ “Bilo je tako smješno gledati taj film.” (netočno)
  • ❌ “To je smješno ponašanje za odraslu osobu.” (netočno)

Razlikovanje ovih oblika važno je za očuvanje standardnog hrvatskog jezika i izbjegavanje dojma nepismenosti u formalnoj komunikaciji.

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Za sada ili zasada? – Kako se piše?

U hrvatskom jeziku neke od najčešćih pravopisnih nedoumica odnose se na pisanje izraza koji se mogu pisati sastavljeno ili rastavljeno. Jedan od takvih primjera je dilema oko pisanja "za sada" i "zasada". "Za sada" piše se rastavljeno kada označava vremensku odrednicu u značenju "trenutno, privremeno", dok se "zasada" piše sastavljeno kada ima značenje "za sada, do sada, trenutno" ili kada označav

Obavještavam ili obaviještavam? – Kako se pravilno piše?

Hrvatski pravopis često izaziva nedoumice čak i kod iskusnih govornika. Jedna od čestih dilema jest pravilna upotreba glagola "obaviještavam" ili "obavještavam" u svakodnevnoj komunikaciji i službenim dokumentima. Ispravno je koristiti oblik "obavještavam", koji dolazi od glagola "obavijestiti", a ne "obaviještavam". Ova česta pogreška nastaje zbog miješanja s imenicom "obavijest" i pogrešne analo

Uspjela ili uspijela? – Kako se piše?

Pravilna upotreba riječi "uspjela" i "uspijela" česta je jezična nedoumica među govornicima hrvatskog jezika. Ove dvije varijante istog glagolskog pridjeva radnog ženskog roda često zbunjuju čak i one koji inače dobro vladaju hrvatskim jezikom. Pravilni oblik glagolskog pridjeva radnog ženskog roda glagola "uspjeti" je "uspjela". Oblici poput "uspijela" smatraju se dijalektalnim ili regionalnim va

Ne znam ili neznam? – Kako se piše?

Mnogi govornici hrvatskog jezika svakodnevno se suočavaju s dvojbom treba li pisati "ne znam" ili "neznam". Ova naizgled jednostavna dilema često izaziva nesigurnost čak i kod obrazovanih govornika, posebice u neformalnoj komunikaciji. U hrvatskom standardnom jeziku pravilan oblik je "ne znam" (odvojeno) jer se niječna čestica "ne" piše odvojeno od glagola. Jedine iznimke su glagoli "nemam", "nemo

Prevara ili Prijevara? – Kako se pravilno piše?

U današnjem svijetu sve je češće pitanje pravilne uporabe riječi "prevara" i "prijevara". Ovi pojmovi, iako slični, imaju svoje jezične nijanse koje mnogi govornici hrvatskog jezika često zamjenjuju. Riječi "prevara" i "prijevara" predstavljaju isti pojam u hrvatskom jeziku, ali "prijevara" je standardnojezični oblik koji se preporučuje u službenom komuniciranju, dok je "prevara" razgovorna varija
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!