Pitanje pravilnog oblika riječi “smiješak” ili “smješak” često zbunjuje govornike hrvatskog jezika. Iako se obje varijante mogu čuti u svakodnevnom govoru, samo je jedan oblik standardnojezično prihvatljiv.
Prema pravilima hrvatskog standardnog jezika, ispravno je koristiti riječ “smiješak”. Ova imenica nastala je od glagola “smiješiti se” i zadržava refleks dugog jata “ije”, dok je oblik “smješak” jezično nepravilan i ne pripada standardnom hrvatskom jeziku.
Lingvistička pravila iza ove jezične nedoumice otkrivaju zanimljivu poveznicu između fonetike i povijesnog razvoja hrvatskog jezika. U nastavku teksta istražit ćemo podrijetlo riječi i razloge zašto je baš “smiješak” ispravan oblik kojeg bismo svi trebali koristiti.
Ispravno gramatičko pisanje
Pravilno pisanje riječi “smiješak” temelji se na jasnim pravopisnim i fonološkim načelima hrvatskog standardnog jezika. Riječ “smiješak” nastala je od glagola “smiješiti se” i sadrži dugi refleks jata “ije”, što je u skladu s tvorbenim pravilima. Iako se u svakodnevnom govoru često čuje nepravilni oblik “smješak” s kratkim refleksom jata “je”, takav oblik nije standardnojezično prihvatljiv.
Hrvatski pravopisi jednoglasno potvrđuju oblik “smiješak” kao ispravan, što je vidljivo i u rječnicima poput Anićevog i Hrvatskog jezičnog portala. Pravilna upotreba refleksa jata ključna je za očuvanje jezične norme i precizno izražavanje.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
Pravilno pisanje riječi “smiješak” ključno je za standardnu hrvatsku jezičnu praksu. U nastavku su prikazani primjeri koji jasno ilustriraju razliku između točnog i netočnog oblika:
Točno:
- On je pokazao srdačan smiješak tijekom cijelog razgovora.
- Njezin smiješak otkrivao je sreću koju je osjećala.
- Umjetnik je uspio uhvatiti smiješak na portretu.
- “Dobrodošli”, rekao je uz blagi smiješak.
Netočno:
On je pokazao srdačan smješak tijekom cijelog razgovora.Njezin smješak otkrivao je sreću koju je osjećala.Umjetnik je uspio uhvatiti smješak na portretu.“Dobrodošli”, rekao je uz blagi smješak.
Važno je zapamtiti da riječ proizlazi iz glagola “smiješiti se” pa zadržava refleks dugog jata “ije”, što potvrđuju i hrvatski pravopisi.