Hrvatski pravopis može često zbunjivati, posebno kada su u pitanju riječi koje zvuče slično, ali se različito pišu. Dvojba “rijeđe ili rjeđe” jedna je od čestih pravopisnih nedoumica s kojom se susreću govornici hrvatskog jezika.
Pravilno je pisati “rjeđe”, a ne “rijeđe”. Ova riječ predstavlja komparativ pridjeva “rijedak” i prema pravilima hrvatskog pravopisa, u komparativnom obliku dolazi do glasovne promjene ije/je, gdje se “ije” iz osnovnog oblika mijenja u “je”.
Kada se govori o učestalosti ili gustoći nečega što se pojavljuje u manjoj mjeri, ispravna formulacija uvijek će biti “rjeđe”. Razumijevanje ove naizgled jednostavne razlike može značajno unaprijediti pismenost i jezičnu preciznost.
Ispravno gramatičko pisanje
Komparativ pridjeva “rijedak” u hrvatskom jeziku pravilno se piše kao “rjeđi”, a u priloškom obliku “rjeđe”. Ova riječ nastaje zbog glasovne promjene poznate kao jotacija (j+d=đ), pri čemu se događa i refleks jata, odnosno prijelaz “ije” u “je”. Iako mnogi govornici često pogrešno pišu “rijeđe” zadržavajući slijed “ije” iz osnovnog oblika, pravopisna pravila su jasna: ije→je u komparativima. Ista pravilo odnosi se i na druge pridjeve s refleksom jata, poput “blijed-bljeđi”, “bijesan-bješnji” i “lijep-ljepši”. Hrvatski jezični portal i pravopisi nedvosmisleno navode “rjeđe” kao jedinu ispravnu varijantu.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
Pravilno korištenje riječi “rjeđe” ilustrirano je u sljedećim primjerima:
Točno:
- Tomislav rjeđe posjećuje kazalište nego prošle godine.
- U suvremenom društvu ljudi rjeđe čitaju tiskane novine.
- Šume u tom području postaju rjeđe zbog sječe drveća.
Netočno:
- Marija rijeđe dolazi na treninge. (ispravno: rjeđe)
- Autobusi rijeđe voze nedjeljom. (ispravno: rjeđe)
- Zbog pandemije se rijeđe družimo. (ispravno: rjeđe)
Pogreška nastaje jer mnogi miješaju izvorni oblik “rijedak” s njegovim komparativom. Komparativ se tvori glasovnom promjenom gdje “ije” prelazi u “je”, pa je jedini ispravan oblik “rjeđe”, nikad “rijeđe”.