Quadro Perilica Rublja Kvarovi – 10 Najčešćih i Kako ih Riješiti

Perilice rublja su bitan dio svakodnevnog života, ali kvarovi na njima mogu izazvati mnogo frustracija. S obzirom na složenost modernih perilica, neizbježno je suočiti se s tehničkim problemima u nekom trenutku.

Što učiniti kada perilica ne radi ispravno? Pronalaženje odgovora može vam uštedjeti novac i vrijeme. U nastavku, saznajte kako riješiti najčešće probleme, čime ćete produžiti vijek trajanja vaše perilice i izbjeći nepotrebne troškove.

1. Perilica ne radi uopće

Kada perilica rublja potpuno prestane s radom, prvi korak je provjeriti napajanje. Možda je izazvan problem u električnoj mreži, pregorio osigurač ili se isključio prekidač. Provjera utičnice i osigurača može riješiti problem bez potrebe za servisom.

Ako je napajanje u redu, moguće je da je došlo do kvara na glavnom prekidaču ili upravljačkoj ploči perilice. Ovi dijelovi mogu se istrošiti ili oštetiti, a popravak zahtijeva stručnu pomoć. U tom slučaju, najbolje je kontaktirati ovlašteni servis za perilice rublja.

Još jedan čest uzrok za potpuno nefunkcioniranje perilice je problem s elektromotorom. Elektromotor pokreće sve vitalne funkcije perilice, a njegov kvar može zahtijevati zamjenu ili popravak. Taj će problem vjerojatno dijagnosticirati i riješiti profesionalni serviser.

Osim toga, poteškoće u radu mogu nastati i zbog lokalnih grešaka poput zaglavljene brave na vratima perilice. Ako vrata perilice ne mogu funkcionirati ispravno, uređaj se neće uključiti zbog sigurnosnih razloga. Provjerite bravu i njezino stanje. Ako je potrebno zamijeniti, kontaktirajte servis ili tehničara.

Neki moderni modeli perilica imaju senzore koji otkrivaju curenje vode ili druge probleme, automatski isključujući uređaj kako bi spriječili štetu. Ako perilica ima ovakve senzore, provjerite jesu li svi dijelovi suhi i radna površina perilice čista. Ako su senzori aktivirani, moguće je da ih tehničar može resetirati ili zamijeniti.

2. Perilica ne centrifugira

Ako perilica ne centrifugira, problem može biti u nekoliko stvari. Prvo provjerite je li perilica preopterećena. Ako je bubanj prepun odjeće, perilica možda neće moći pravilno centrifugirati jer je opterećenje preveliko. Uklonite neke odjevne predmete i pokušajte ponovno.

Drugi mogući uzrok je neravnomjerno raspoređena odjeća. Ako je odjeća u bubnju zapetljana i neravnomjerno raspoređena, perilica možda neće moći balansirati opterećenje i neće krenuti s centrifugiranjem. Rasporedite odjeću ravnomjerno oko bubnja.

Problem može biti i u pumpi za otpadne vode. Ako pumpa ne ispušta vodu pravilno, perilica neće moći završiti ciklus i krenuti s centrifugiranjem. Provjerite filter pumpe i očistite ga ako je zaprljan.

Oštećenje na elektronici ili senzoru može također uzrokovati probleme s centrifugiranjem. Ako perilica ima kvar na senzoru koji prati brzinu bubnja, može doći do problema. U tom slučaju, možda će biti potrebno pozvati servisera.

Nedostatak struje također može uzrokovati probleme s centrifugiranjem. Provjerite osigurač ili spoj na struju.

Redovnim održavanjem i pravilnim korištenjem perilice, moguće je izbjeći mnoge od ovih problema i produžiti vijek trajanja uređaja.

3. Voda ne ulazi u perilicu

Ako se dogodi da perilica rublja ne uvlači vodu, to obično predstavlja ozbiljan problem. Prvo treba provjeriti dolazi li voda uopće do perilice. Možda je slavina zatvorena ili nema dovoljno pritiska u vodovodnom sustavu.

Ako je slavina otvorena, sljedeći korak je provjeriti dovodnu cijev i elektroventil. Dovodna cijev možda je savijena ili začepljena. Savijanjem se može spriječiti protok vode, a to začepljenje se može pojaviti zbog kamenca ili prljavštine.

U slučaju da je s cijevi sve u redu, druga mogućnost je kvar elektroventila. Ako je namotaj ventila pregorio, ventil ne može otvoriti prolaz za vodu. Ovaj problem zahtijeva zamjenu elektroventila, što može učiniti stručnjak ili osoba s osnovnim znanjem o elektroinstalacijama.

Ponekad, filter na ulazu u perilicu može biti začepljen. U tom slučaju, potrebno je očistiti filter kako bi voda mogla nesmetano ulaziti. Ovaj postupak obično je naveden u uputama proizvođača.

Na kraju, treba provjeriti i elektroniku perilice. Moglo bi se dogoditi da senzor za vodu ili kontrolna ploča ne funkcioniraju ispravno. To su složeniji kvarovi koji zahtijevaju posjet servisera.

4. Voda ne izlazi iz perilice

Jedan od najčešćih problema s perilicama rublja je neizlazak vode. Ovo može biti jako frustrirajuće jer perilica ne može obaviti svoj zadatak pranja. Ako voda ne izlazi iz perilice, moguće je da postoji začepljenje nekog dijela sustava ili kvar na pumpi.

Prvi korak koji treba provjeriti jest filter. Često se zna dogoditi da se u filteru nakupi prljavština, dlačice ili sitni dijelovi odjeće. Redovito čišćenje filtera može pomoći izbjeći ovaj problem. Filter se obično nalazi na dnu perilice i lako je dostupan.

Osim filtera, potrebno je provjeriti crijevo za odvod vode. Ako je crijevo savijeno ili blokirano, voda neće moći izaći iz perilice. Provjerite je li crijevo pravilno postavljeno i da nema prepreka. Također, pobrinite se da je crijevo dovoljno visoko kako bi voda mogla slobodno otjecati.

Pumpa je još jedan ključan dio koji može biti odgovoran za neizlazak vode. Pumpa može biti oštećena ili istrošena, što će spriječiti vodu da napusti perilicu. Ako sumnjate na kvar pumpe, najbolje je pozvati stručnjaka ili majstora da pregleda i popravi perilicu.

Perilice rublja imaju i senzore koji mogu spriječiti otjecanje vode ako detektiraju problem. Ponekad senzor može biti oštećen ili krivo očitavati podatke. Provjera senzora svakako je preporučljiva ako drugi dijelovi perilice izgledaju ispravni.

Svaki od ovih koraka može pomoći da se otkrije zašto voda ne izlazi iz perilice. Pravilno održavanje i redovite provjere mogu spriječiti veće kvarove i osigurati dugotrajnost perilice.

5. Perilica jako vibrira i skače

Kada perilica rublja jako vibrira i skače, to može biti vrlo zabrinjavajuće. Ovaj problem je čest i može imati nekoliko uzroka. Jedan od najčešćih razloga je nepravilan raspored rublja unutar perilice. Kada je teret neravnomjerno raspoređen, perilica gubi ravnotežu i počinje se tresti.

Drugi uzrok može biti neadekvatno postavljanje perilice na pod. Ako perilica nije ravna, može se kretati i vibrirati. Provjerite jesu li svi nogari perilice čvrsto postavljeni na podu. Pomoću libele možete osigurati da perilica stoji ravno.

Također, vibracije mogu biti posljedica problema s amortizerima unutar perilice. Amortizeri ublažavaju kretanje bubnja i smanjuju trešnje. Kada amortizeri oslabe ili se oštete, perilica može početi poskakivati. U tom slučaju, najbolje je zatražiti pomoć servisera.

Još jedan mogući razlog je neispravan pogonski remen. Pogonski remen prenosi snagu iz motora na bubanj i ako je istrošen ili labav, bubanj može postati nestabilan. Zamjena remena često rješava problem.

Ako perilica nastavlja vibrirati i skakati, unatoč ovim provjerama, unutarnje komponente poput ležajeva motora također mogu biti oštećene. Ovo je složeniji problem koji zahtijeva profesionalnu intervenciju.

Bez obzira na uzrok, važno je ne ignorirati intenzivne vibracije jer one mogu dovesti do dodatnih oštećenja perilice i okolnih površina. Redovito održavanje i pažljivo postavljanje rublja unutar perilice mogu pomoći u sprječavanju ovih problema i produžiti vijek trajanja uređaja.

6. Buka i šumovi tijekom rada

Buka i šumovi tijekom rada perilice rublja mogu signalizirati nekoliko različitih problema. Jedan od najčešćih uzroka neobičnih zvukova je istrošenost ležajeva. Ležajevi podržavaju bubanj perilice, pa kad se istroše, mogu uzrokovati glasno pucketanje i kucanje.

Još jedan česti uzrok buke je kvar remena koji povezuje motor i bubanj. Ako je remen labav ili oštećen, to može dovesti do škripanja tijekom rada.

Predmeti koji zapnu između bubnja i spremnika perilice također mogu uzrokovati buku. Zaboravljena sitnica u džepovima, poput novčića ili ključeva, može se zaglaviti i stvarati čudne zvukove dok perilica radi. Redovito pregledavanje džepova prije pranja pomaže u sprječavanju ovog problema.

Lomovi u samom bubnju ili oštećenja na osovini koja ga drži mogu izazvati jake zvukove. Takvi kvarovi obično zahtijevaju stručnu pomoć i ozbiljan popravak.

Kalemovi i amortizeri u perilici rublja služe za smanjenje vibracija i buke. Ako su ovi dijelovi istrošeni, perilica može postati bučnija, posebno tijekom centrifugiranja. Zamjena amortizera može značajno smanjiti buku.

Redovito održavanje perilice, uključujući pregled i zamjenu oštećenih dijelova, može pomoći u smanjenju buke i osigurati dulji vijek trajanja uređaja. Ako perilica postane izuzetno bučna, najbolje je konzultirati stručnjaka kako bi se spriječilo daljnje oštećenje.

7. Voda curi iz perilice

Ako primijetite da voda curi iz perilice, prvo provjerite crijevo. Oštećeno crijevo može dovesti do curenja, a voda će biti vidljiva oko perilice. Ako je crijevo mokro, potrebno ga je zamijeniti.

Još jedan mogući uzrok je začepljenje spremnika dozatora. Ako spremnik dozatora nije čist, voda može početi curiti. Treba ga redovito čistiti kako bi se spriječili problemi.

Drugi uzroci curenja mogu biti spojne točke cijevi. Oštećena ili labava cijev može uzrokovati istjecanje vode. Provjerite sve spojeve i zategnite ih ako je potrebno.

Ako perilica curi iz spremnika, može biti problem s brtvama ili gumicama. Te komponente s vremenom mogu popustiti i trebaju biti zamijenjene.

Pumpa perilice također može uzrokovati curenje ako je oštećena ili začepljena. Provjerite pumpu i očistite je ako je potrebno.

Prije bilo kakvih popravaka, uvijek isključite perilicu iz struje. Sigurnost je na prvom mjestu. Ako niste sigurni što učiniti, obratite se stručnjaku za popravak uređaja.

Ako se problemi s curenjem ponavljaju, to može ukazivati na ozbiljniji kvar. U tom slučaju, možda ćete morati zamijeniti perilicu.

8. Neugodni mirisi

Neugodni mirisi u perilici rublja su čest problem. Ako perilica ima neugodan miris, pranje odjeće postaje neugodno iskustvo. Jedan od glavnih uzroka neugodnih mirisa je vlaga koja ostaje u perilici nakon pranja.

Stalno zatvaranje vrata perilice odmah nakon pranja može uzrokovati razvoj plijesni. Plijesan je jedan od glavnih izvora lošeg mirisa. Zbog toga je važno ostaviti vrata perilice lagano otvorena kako bi se unutrašnjost mogla osušiti.

Drugi česti uzrok neugodnih mirisa su zaostale naslage deterdženta i nečistoća. Redovito čišćenje perilice može pomoći u sprječavanju ovih problema. Čišćenje perilice uključuje pranje prazne perilice na visokoj temperaturi s malo octa ili sode bikarbone kako bi se uklonile naslage.

Također, korištenje previše deterdženta može uzrokovati naslage koje doprinose lošem mirisu. Preporučuje se korištenje manje količine deterdženta, pogotovo tekućeg.

Ako perilica i dalje ima neugodan miris, može biti potrebno pregledati i očistiti filter perilice. Filter može zadržavati ostatke tkanine, kose i drugih čestica koje mogu uzrokovati neugodne mirise.

Dakle, održavanje perilice čistom i suhom nakon svakog pranja ključno je za sprječavanje neugodnih mirisa. Ovime se osigurava da odjeća izlazi svježa i mirisna nakon svakog pranja.

9. Perilica ne grije vodu

Ako perilica rublja ne zagrijava vodu, najčešći problem je kvar grijača. Grijač se može pokvariti zbog stalne upotrebe, kamenca iz tvrde vode ili fluktuacija napona. Kada perilica ne grije vodu, odjeća se ne pere učinkovito, što predstavlja veliki problem za korisnike.

Prvi korak u rješavanju ovog problema je provjera grijača. Grijač se obično nalazi na dnu perilice. Ako primijetite da je oštećen ili pokriven velikim slojem kamenca, potrebno ga je zamijeniti. Električne komponente opterećene kamencem mogu uzrokovati kratke spojeve i loše grijanje.

Osim grijača, termostat također može biti izvor problema. Termostat kontrolira temperaturu vode u perilici. Ako ne radi ispravno, perilica možda neće zagrijavati vodu na odgovarajuću temperaturu. Zamjena termostata često riješi problem.

Provjera elektroničke kontrole je također važna. U modernim perilicama rublja, elektronički kontroleri upravljaju grijanjem vode. Ako je došlo do kvara u kontrolnom sustavu, perilica neće moći zagrijavati vodu. Zamjena kontrolne ploče može ukloniti ovaj problem.

Uz sve navedeno, preporučuje se redovito održavanje perilice. Redovito čišćenje perilice od kamenca može spriječiti većinu problema s grijanjem vode. Korištenje odgovarajućih sredstava za omekšavanje vode također može produljiti vijek trajanja grijača i drugih komponenti.

Razumijevanje osnovnih koraka i uzrok problema često može uštedjeti vrijeme i novac, izbjegavajući nepotrebne intervencije servisera.

10. Vrata se ne otvaraju

Vrata perilice rublja mogu ostati zatvorena zbog više razloga. Jedan od čestih razloga je preostala voda u bubnju. U takvim slučajevima, perilica neće dopustiti otvaranje vrata dok se voda ne ispusti.

Ako je ciklus pranja završio i nema vidljive vode, vrata se možda nisu automatski otključala. Pričekajte nekoliko minuta. Ponekad perilicama treba dodatno vrijeme da završe sav ciklus i otključaju vrata.

Mehanički kvar može također uzrokovati da vrata ostanu zaglavljena. Ako mislite da je to slučaj, nemojte forsirati otvaranje. Pokušajte isključiti perilicu iz struje na nekoliko minuta pa ponovno uključiti. Ovo može resetirati mehanizam i omogućiti otvaranje vrata.

Ako ništa od ovoga ne pomogne, provjerite upute za hitno otvaranje vrata u priručniku proizvođača. Nekim perilicama se vrata mogu ručno otključati pomoću posebnog kabela ili ključa koji se nalazi iza donjeg panela.

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Koji Nespresso Aparat Kupiti? – 7 Najboljih Opcija za Vaš Dom

Kao strastveni ljubitelj kave, znam koliko je važno imati...

Hisense Perilica Rublja – Iskustva i Najbolji Modeli (2024)

Perilice rublja Hisense postaju sve popularnije na hrvatskom tržištu....

Mobiteli sa Najboljom Baterijom – 7 Ultra Izdržljivih Modela

Mobitel s dugotrajnom baterijom je san svakog korisnika. Tko...

Kako Isključiti VoLTE? – Jednostavan Korak-po-Korak Vodič

VoLTE je korisna značajka na pametnim telefonima, ali ponekad...

Revolut Kartica – Apsolutno SVE Što Trebate Znati (Vodič)

Revolut kartica postaje sve popularnija među Hrvatima koji žele...
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!