Jedan od najčešćih pravopisnih izazova u hrvatskom jeziku odnosi se na pravilno korištenje množine imenice “put”. Dvojba između oblika “putovi” i “putevi” zbunjuje mnoge govornike, od učenika do profesionalnih pisaca, a ponekad izaziva i žustre jezikoslovne rasprave.
Prema standardnom hrvatskom jeziku, pravilni oblik množine imenice “put” jest “putovi”, dok se oblik “putevi” smatra razgovornim ili regionalnim. Ova razlika proizlazi iz jezičnih pravila o tvorbi množine jednosložnih imenica muškog roda, gdje imenice s nepostojanim “a” u pravilu tvore množinu nastavkom -ovi.
Razumijevanje suptilnih jezičnih pravila poput ovoga ne samo da unapređuje pismeno izražavanje, već pruža i dublje razumijevanje razvoja hrvatskoga jezika kroz povijest, gdje se različiti oblici često isprepliću kroz stoljeća uporabe.
Ispravno gramatičko pisanje
Imenica “put” u množini prema standardnom hrvatskom jeziku glasi “putovi”. Ovaj oblik preporučuju jezični priručnici, rječnici i gramatike hrvatskoga jezika. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje potvrđuje da je “putovi” jedini standardni oblik, dok se “putevi” smatra razgovornim oblikom. Pravilo vrijedi i za sve složenice koje sadrže riječ “put” kao drugi dio – pravilno je reći “autoputovi”, “plinoputovi” i “vodnoputovi”, a ne “autoputevi”, “plinoputevi” ili “vodnoputevi”.
U praksi se možemo susresti s oblikom “putevi” u regionalnim govorima ili neformalnoj komunikaciji, no u službenim dokumentima, stručnim tekstovima i formalnoj pisanoj komunikaciji treba koristiti standardni oblik “putovi”.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
Pravilna upotreba množinskih oblika riječi “put” ovisi o kontekstu i značenju. U doslovnom značenju fizičkih putova koristimo oblik “putovi”, dok za preneseno značenje koristimo oblik “putevi”.
Točni primjeri:
- “Najviše je prolazila šumskim putovima.” (fizički putovi)
- “Putovi njegova djetinjstva bili su blatnjavi i zapušteni.” (stvarne staze)
- “Imala je problema s dišnim putevima.” (preneseno značenje)
- “Putevi sna odveli su je na neznana mjesta.” (metaforičko značenje)
- “Planinski putevi vode do vrha planine.” (treba biti “putovi”)
- “Krvni putovi u ljudskom tijelu.” (treba biti “putevi”)
- “Vodeni putevi Hrvatske povezuju mnoge gradove.” (treba biti “putovi” ako se misli na plovne rute)
- “Životni putovi često su nepredvidivi.” (treba biti “putevi” jer je preneseno značenje)