Hrvatski jezik prepun je riječi koje često zbunjuju govornike, a “procijeniti” i “procjeniti” među najčešćim su pravopisnim nedoumicama. Mnogi korisnici svakodnevno griješe pri odabiru ispravnog oblika, ne znajući da između ovih riječi postoji jasna razlika.
Pravilno je koristiti glagol “procijeniti” (s glasom ‘i’ između ‘c’ i ‘j’), dok oblik “procjeniti” nije standardni oblik u hrvatskom jeziku. Imenica izvedena iz ovog glagola glasi “procjena”, što često dovodi do zabune jer ljudi pogrešno pretpostavljaju da i glagol treba pisati bez ‘i’.
Ova naizgled sitna razlika može značajno utjecati na profesionalnu komunikaciju i dojam koji ostavljamo. U nastavku ćemo detaljnije razjasniti pravilo i ponuditi praktične primjere koji će pomoći u izbjegavanju ove česte pogreške.
Ispravno gramatičko pisanje
U hrvatskom jeziku postoji jasna gramatička razlika između glagola “procijeniti” i nepostojećeg oblika “procjeniti”. Korijen riječi “procjena” dovodi do česte zabune jer mnogi pretpostavljaju da je glagolski oblik “procjeniti”. Međutim, ispravno je koristiti oblik “procijeniti” s dodatnim “i” između “c” i “j”. Ova razlika proizlazi iz pravila tvorbe glagola u hrvatskom jeziku gdje imenica “procjena” i glagol “procijeniti” dijele isti korijen, ali s različitim tvorbenim nastavcima. Pravilna upotreba ovih oblika ključna je u poslovnoj i akademskoj komunikaciji jer pogrešno pisanje može ostaviti negativan dojam o profesionalnosti i jezičnoj kompetenciji.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
Pravilna upotreba glagola “procijeniti” ključna je u profesionalnoj komunikaciji. Evo nekoliko jasnih primjera koji pokazuju razliku između točnog i netočnog pisanja:
Točno:
- Stručnjak će procijeniti vrijednost nekretnine.
- Potrebno je procijeniti troškove prije početka projekta.
- Komisija je procijenila štetu nakon nevremena.
- Teško je procijeniti koliko će vremena biti potrebno za završetak radova.
Netočno:
- Stručnjak će
procjenitivrijednost nekretnine. - Potrebno je
procjenititroškove prije početka projekta. - Komisija je
procjenilaštetu nakon nevremena. - Teško je
procjenitikoliko će vremena biti potrebno za završetak radova.
Važno je zapamtiti da imenica “procjena” ne znači da je glagol “procjeniti”. Pravilan glagolski oblik uvijek je “procijeniti”, bez obzira na kontekst upotrebe.