Primjenjuje ili Primijenjuje? – Kako se piše?

Hrvatski jezik često zbunjuje govornike svojom složenom gramatikom, a jedna od čestih nedoumica svakako je pravilna upotreba glagola “primjenjivati”. Treba li pisati “primjenjuje” ili “primijenjuje”? Ova naizgled mala razlika stvara velike probleme u svakodnevnoj komunikaciji i pisanju.

Pravilan oblik prezenta glagola “primjenjivati” glasi “primjenjuje”, a ne “primijenjuje”. Riječ je o glagolu koji pripada četvrtoj glagolskoj vrsti gdje se u prezentu koristi nastavak -uje, bez dodatnog -i- prije tog nastavka. Ovo pravilo vrijedi i za slične glagole poput “upotrebljavati” ili “odrađivati”.

Razumijevanje ove gramatičke finese nije samo pitanje formalnosti, već i jasne komunikacije koja ostavlja dojam jezične kompetentnosti. U nastavku teksta detaljnije ćemo objasniti zašto dolazi do ove pogreške i kako je zauvijek izbjeći u svom pisanju.

Ispravno gramatičko pisanje

Glagol “primjenjivati” pripada četvrtoj vrsti glagola u hrvatskom jeziku koji u prezentu dobivaju nastavak -uje. Pravilno pisanje prezenta ovog glagola je “primjenjuje”, a ne “primijenjuje”. Ova razlika proizlazi iz pravila tvorbe prezentske osnove gdje se infinitivna osnova “primjenji-” (od infinitiva “primjenjivati”) spaja s nastavkom “-uje”.

Iako se u svakodnevnom govoru često čuje pogrešna varijanta “primijenjuje”, standardni hrvatski jezik priznaje samo oblik “primjenjuje”. Ostali oblici ovog glagola u prezentu glase: ja primjenjujem, ti primjenjuješ, on/ona/ono primjenjuje, mi primjenjujemo, vi primjenjujete, oni primjenjuju.

Primjeri točnog i netočnog pisanja

U svakodnevnoj komunikaciji često se javljaju greške pri upotrebi glagola “primjenjivati”. Evo nekoliko primjera koji jasno ilustriraju razliku između točne i netočne uporabe:

Točno:

  • Tvrtka primjenjuje nove metode rada.
  • Profesor primjenjuje inovativne pristupe u nastavi.
  • Zakoni se primjenjuju jednako na sve građane.

Netočno:

  • ❌ Tvrtka primijenjuje nove metode rada.
  • ❌ Profesor primijenjuje inovativne pristupe u nastavi.
  • ❌ Zakoni se primijenjuju jednako na sve građane.

Osnovni oblik glagola u infinitivu je “primjenjivati”, a ne “primijenivati”, pa stoga u prezentu koristimo oblik “primjenjuje”. Ova pravila vrijede i za sve druge glagole iste tvorbe, poput “upotrebljavati” (pravilno: “upotrebljuje”, nepravilno: “upotrebljuje”).

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Ne bi ili nebi? – Kako se piše?

Pravilna upotreba hrvatskog jezika često izaziva nedoumice, a jedna od najčešćih pogrešaka javlja se kod pisanja "ne bi" ili "nebi". Ova naizgled mala razlika ima veliku težinu u standardnom jeziku i svakodnevnoj komunikaciji. "Ne bi" uvijek se piše odvojeno jer se radi o negaciji glagolskog oblika "bi". Riječ "nebi" ne postoji u standardnom hrvatskom jeziku i smatra se pravopisnom pogreškom. Ovo

Ne smije ili nesmije? – Kako se pravilno piše?

Pravilno pisanje negacije glagola "smjeti" često izaziva nedoumice među govornicima hrvatskog jezika. Pravopisno pravilo kaže da se "ne" piše odvojeno od glagola, ali mnogi i dalje griješe spojeno pišući "nesmije". Prema standardnom hrvatskom jeziku, ispravno je pisati "ne smije" (odvojeno), a ne "nesmije" (spojeno). Ovo pravilo vrijedi za sve glagole jer je "ne" čestica koja se u hrvatskom jeziku

Preplata ili pretplata? – Kako se pravilno piše i koja je razlika?

Jesu li "preplata" i "pretplata" isto ili različito? Ovo pitanje često zbunjuje mnoge govornike hrvatskog jezika, a razlika između ovih dvaju pojmova može imati značajne pravne i financijske implikacije u svakodnevnoj komunikaciji. Preplata i pretplata nisu sinonimi. Preplata označava višak uplaćenog novca koji treba biti vraćen, dok pretplata predstavlja unaprijed plaćenu uslugu ili proizvod koji

Slijedeći ili sljedeći? – Kako se piše?

Pravopisne nedoumice u hrvatskom jeziku često zbunjuju čak i iskusne govornike. Jedna od najčešćih pogrešaka javlja se kod upotrebe riječi "slijedeći" i "sljedeći" koje mnogi koriste kao sinonime, iako to nisu. "Sljedeći" je pridjev koji označava ono što dolazi nakon nečega, poput "sljedeći sastanak" ili "sljedeći tjedan". "Slijedeći" je glagolski prilog sadašnji od glagola "slijediti" i označava

Bi smo ili bismo? – Kako se pravilno piše?

Hrvatski jezik često nas stavlja pred gramatičke dvojbe koje mogu zbuniti čak i one koji ga svakodnevno koriste. Jedna od češćih nedoumica svakako je pravilna upotreba oblika "bi smo" ili "bismo". Pravilo je jasno: "bismo" je ispravni oblik jer se radi o aoristnom obliku pomoćnog glagola "biti" u prvom licu množine kondicionala. "Bi smo" nikada nije gramatički ispravno, iako se često pojavljuje u
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!