Jezične nedoumice često zbunjuju i izvorne govornike hrvatskog jezika. Jedna od takvih dilema je pravilan način pisanja riječi koja označava dan nakon sutrašnjeg – treba li pisati “preksutra” ili “prekosutra”?
Pravilni oblik je “prekosutra”, što dolazi od konstrukcije “preko sutra”, odnosno dan koji dolazi nakon sutrašnjeg dana. Oblik “preksutra” smatra se nepravilnim prema standardnom hrvatskom jeziku i normi koju propisuju jezični priručnici.
Poznavanje pravilnog oblika ove naizgled jednostavne riječi može značajno pridonijeti jezičnoj kulturi i preciznosti u svakodnevnoj komunikaciji. U nastavku teksta bit će objašnjeno podrijetlo ove riječi te zašto je važno koristiti ispravan oblik u pisanoj i govornoj komunikaciji.
Ispravno gramatičko pisanje
U standardnom hrvatskom jeziku pravilan oblik je prekosutra, a ne preksutra. Ova riječ nastala je spajanjem prijedloga “preko” i priloga “sutra”, označavajući dan koji dolazi nakon sutrašnjeg dana. Jezikoslovci ističu da je ključno razumjeti strukturu ove složenice kako bi se ispravno pisala.
Prijedlog “preko” u ovom kontekstu označava prelazak preko određene vremenske granice (sutrašnjeg dana), slično kao u izrazima “preko noći” ili “preko ljeta”. Oblik “preksutra” predstavlja pogrešku koja najčešće nastaje zbog brzog izgovora u svakodnevnom govoru, gdje dolazi do stapanja glasova i ispuštanja samoglasnika “o”.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
Hrvatski jezikoslovci daju jasne smjernice o ispravnom korištenju oblika “prekosutra” i “preksutra”. Iako se oba oblika često koriste u svakodnevnom govoru, važno je razlikovati što se smatra standardnim, a što odstupanjem od norme.
Točno pisanje:
- Prekosutra idemo na izlet u planine.
- Sastanak je zakazan za prekosutra u 10 sati.
- Rok za predaju dokumenata ističe prekosutra.
Netočno pisanje:
- Preksutra ću posjetiti roditelje. (ispravno: prekosutra)
- Doći ću preksutra na večeru. (ispravno: prekosutra)
- Preksutra je zadnji dan za prijavu. (ispravno: prekosutra)
Jezikoslovci preporučuju oblik “prekosutra” zbog jasnije veze s konstrukcijom “preko sutra”, što olakšava razumijevanje i ispravno pisanje ove složenice u službenim dokumentima i formalnoj komunikaciji.