Pravopisne nedoumice često izazivaju glavobolje i kod iskusnih govornika hrvatskog jezika. Jedna od čestih dilema jest trebamo li pisati “podsjetiti” ili “potsjetiti”. Ova naizgled jednostavna riječ krije zamku koja mnoge zbunjuje.
Ispravno je pisati “podsjetiti” s glasom “d”, a ne “potsjetiti”. Ovo pravilo proizlazi iz načela morfološkog pravopisa gdje se prednost daje očuvanju korijena riječi. Prefiks “pod-” zadržava slovo “d” čak i kad se nađe ispred bezvučnog suglasnika “s”.
Zanimljivo je kako se ova riječ nalazi u skupini iznimaka od pravila jednačenja po zvučnosti. Dok u izgovoru često dolazi do asimilacije i čujemo “potsjetiti”, pravopis čuva izvorni oblik prefiksa. U nastavku teksta detaljnije ćemo razjasniti pravila koja stoje iza ovog i sličnih primjera, te ponuditi praktične savjete za lakše pamćenje ispravnog oblika.
Ispravno gramatičko pisanje
Pravopisna pravila hrvatskog jezika jasno određuju kako se piše riječ “podsjetiti”. Prema morfološkom načelu hrvatskog pravopisa, ispravno je pisati “podsjetiti” s glasom “d”, a ne “potsjetiti”. Ovo pravilo primjenjuje se jer se očuvanjem prefiksa “pod-” zadržava jasna veza s korijenom riječi.
Hrvatski pravopis temelji se na nekoliko načela, a u ovom slučaju morfološko načelo (koje čuva osnovne dijelove riječi) nadjačava fonološko načelo (koje bi odražavalo izgovor). Iako mnogi u govoru izgovaraju “potsjetiti” zbog prirodne asimilacije po zvučnosti, u pisanom obliku korijen riječi ostaje netaknut.
Jezični stručnjaci Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje potvrđuju da je jedini standardno prihvatljiv oblik “podsjetiti”, što je u skladu s pravilima koja reguliraju pisanje prefiksa ispred osnove riječi.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
Ispravno pisanje glagola podsjetiti temelji se na poštivanju morfološkog pravopisa hrvatskog jezika. U svakodnevnoj komunikaciji često se javljaju pogreške u pisanju ovog glagola. Pogledajmo nekoliko konkretnih primjera:
Točno pisanje:
- Moram vas podsjetiti na sutrašnji sastanak.
- Podsjetio me je na našu godišnjicu braka.
- Podsjećam vas da je rok za predaju dokumenata 15. ožujka.
- Kolega me jutros podsjetio na važnost točnog pravopisa.
- Sustav će vas automatski podsjetiti dva dana prije događaja.
- Moram vas potsjetiti na sutrašnji sastanak.
- Potsjetio me je na našu godišnjicu braka.
- Potsjećam vas da je rok za predaju dokumenata 15. ožujka.
- Kolega me jutros potsjetio na važnost točnog pravopisa.
- Sustav će vas automatski potsjetiti dva dana prije događaja.