Podaci ili podatci? – Kako se pravilno piše?

Pitanje pravilnog oblika množine riječi “podatak” često izaziva nedoumice među govornicima hrvatskog jezika. Je li ispravno reći “podaci” ili “podatci”? Ova naizgled jednostavna dilema ima dublje korijene u hrvatskoj jezičnoj tradiciji i pravopisu.

Prema hrvatskim jezičnim normama, oba oblika množine riječi “podatak” – i “podaci” i “podatci” – smatraju se pravilnima. Oblik “podaci” češći je u svakodnevnoj uporabi i dominira u govornom jeziku, dok se oblik “podatci” smatra formalnijim i više se koristi u stručnim i znanstvenim tekstovima.

Zanimljivo je kako ova dvojnost ukazuje na bogatstvo i fleksibilnost hrvatskog jezika koji često nudi više mogućnosti izražavanja. Kroz detaljniju analizu pravopisnih pravila i lingvističkih argumenata, otkrit ćemo koje nijanse razlikuju ova dva oblika i kada je primjereno koristiti koji.

Ispravno gramatičko pisanje

Pravopisna pravila hrvatskog jezika dopuštaju oba oblika množine riječi “podatak” – i “podaci” i “podatci”. Njihova gramatička ispravnost temelji se na različitim lingvističkim procesima. Oblik “podaci” nastaje fonološkom alternacijom gdje dolazi do ispadanja suglasnika “t” ispred “c”, što je uobičajen proces u hrvatskom jeziku. S druge strane, oblik “podatci” zadržava korijen riječi “podatak” u potpunosti, čime se čuva morfološka transparentnost. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje potvrđuje ispravnost oba oblika, no napominje da je u standardnom jeziku nešto češći oblik “podaci”, posebno u razgovornom stilu i medijima, dok se “podatci” više koristi u stručnim i znanstvenim tekstovima.

Primjeri točnog i netočnog pisanja

Hrvatski jezik dopušta oba oblika množine riječi “podatak”, no pravilna primjena ovisi o kontekstu. Evo nekoliko primjera koji pokazuju točnu i netočnu upotrebu:

Točno:

  • “Analizirali smo sve prikupljene podatke iz istraživanja.”
  • “Znanstveni rad sadrži vrijedne podatke o klimatskim promjenama.”
  • “Statistički podatci pokazuju porast broja korisnika.”
  • “U članku su predstavljeni najnoviji podatci Državnog zavoda za statistiku.”
  • “Pronađeni su kontradiktorne podatci u izvješću.” (ispravno: kontradiktorni podaci)
  • “Poduzeće je izgubilo sve svoje podatke zbog kvara na sustavu.” (ako se radi o stručnom tekstu gdje se preferira oblik “podatci”)
  • “Molimo unesite svoje osobni podatci.” (ispravno: osobne podatke)
  • “Podatke koje su prikupljeni bit će objavljeni sljedeći tjedan.” (ispravno: Podatci koji su prikupljeni bit će objavljeni sljedeći tjedan.)

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Proslijediti ili prosljediti? – Kako se piše?

Hrvatski jezik ponekad može biti izazovan čak i za izvorne govornike. Jedna od čestih nedoumica je pravilna upotreba riječi "proslijediti" i "prosljediti" - dvije riječi koje zvuče slično, ali imaju različita značenja i primjene. "Proslijediti" znači poslati dalje, uputiti nekome nešto što smo primili, dok "prosljediti" znači nastaviti pratiti nešto što je već započeto. Ključna razlika leži u njih

Je li ili jeli? – Kako se pravilno piše i koristi u hrvatskom jeziku

U hrvatskom jeziku postoji nekoliko gramatičkih nedoumica koje često zbunjuju i izvorne govornike. Među njima se ističe pitanje ispravne upotrebe "jeli" ili "je li". Ova naizgled mala razlika može značajno utjecati na značenje i gramatičku ispravnost rečenice. "Je li" je upitni oblik pomoćnog glagola biti u 3. licu jednine prezenta i piše se odvojeno, dok je "jeli" glagolski oblik u 3. licu množin

Za sada ili zasada? – Kako se piše?

U hrvatskom jeziku neke od najčešćih pravopisnih nedoumica odnose se na pisanje izraza koji se mogu pisati sastavljeno ili rastavljeno. Jedan od takvih primjera je dilema oko pisanja "za sada" i "zasada". "Za sada" piše se rastavljeno kada označava vremensku odrednicu u značenju "trenutno, privremeno", dok se "zasada" piše sastavljeno kada ima značenje "za sada, do sada, trenutno" ili kada označav

Obavještavam ili obaviještavam? – Kako se pravilno piše?

Hrvatski pravopis često izaziva nedoumice čak i kod iskusnih govornika. Jedna od čestih dilema jest pravilna upotreba glagola "obaviještavam" ili "obavještavam" u svakodnevnoj komunikaciji i službenim dokumentima. Ispravno je koristiti oblik "obavještavam", koji dolazi od glagola "obavijestiti", a ne "obaviještavam". Ova česta pogreška nastaje zbog miješanja s imenicom "obavijest" i pogrešne analo

Uspjela ili uspijela? – Kako se piše?

Pravilna upotreba riječi "uspjela" i "uspijela" česta je jezična nedoumica među govornicima hrvatskog jezika. Ove dvije varijante istog glagolskog pridjeva radnog ženskog roda često zbunjuju čak i one koji inače dobro vladaju hrvatskim jezikom. Pravilni oblik glagolskog pridjeva radnog ženskog roda glagola "uspjeti" je "uspjela". Oblici poput "uspijela" smatraju se dijalektalnim ili regionalnim va
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!