Pitanje pravilnog oblika množine riječi “podatak” često izaziva nedoumice među govornicima hrvatskog jezika. Je li ispravno reći “podaci” ili “podatci”? Ova naizgled jednostavna dilema ima dublje korijene u hrvatskoj jezičnoj tradiciji i pravopisu.
Prema hrvatskim jezičnim normama, oba oblika množine riječi “podatak” – i “podaci” i “podatci” – smatraju se pravilnima. Oblik “podaci” češći je u svakodnevnoj uporabi i dominira u govornom jeziku, dok se oblik “podatci” smatra formalnijim i više se koristi u stručnim i znanstvenim tekstovima.
Zanimljivo je kako ova dvojnost ukazuje na bogatstvo i fleksibilnost hrvatskog jezika koji često nudi više mogućnosti izražavanja. Kroz detaljniju analizu pravopisnih pravila i lingvističkih argumenata, otkrit ćemo koje nijanse razlikuju ova dva oblika i kada je primjereno koristiti koji.
Ispravno gramatičko pisanje
Pravopisna pravila hrvatskog jezika dopuštaju oba oblika množine riječi “podatak” – i “podaci” i “podatci”. Njihova gramatička ispravnost temelji se na različitim lingvističkim procesima. Oblik “podaci” nastaje fonološkom alternacijom gdje dolazi do ispadanja suglasnika “t” ispred “c”, što je uobičajen proces u hrvatskom jeziku. S druge strane, oblik “podatci” zadržava korijen riječi “podatak” u potpunosti, čime se čuva morfološka transparentnost. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje potvrđuje ispravnost oba oblika, no napominje da je u standardnom jeziku nešto češći oblik “podaci”, posebno u razgovornom stilu i medijima, dok se “podatci” više koristi u stručnim i znanstvenim tekstovima.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
Hrvatski jezik dopušta oba oblika množine riječi “podatak”, no pravilna primjena ovisi o kontekstu. Evo nekoliko primjera koji pokazuju točnu i netočnu upotrebu:
Točno:
- “Analizirali smo sve prikupljene podatke iz istraživanja.”
- “Znanstveni rad sadrži vrijedne podatke o klimatskim promjenama.”
- “Statistički podatci pokazuju porast broja korisnika.”
- “U članku su predstavljeni najnoviji podatci Državnog zavoda za statistiku.”
- “Pronađeni su kontradiktorne podatci u izvješću.” (ispravno: kontradiktorni podaci)
- “Poduzeće je izgubilo sve svoje podatke zbog kvara na sustavu.” (ako se radi o stručnom tekstu gdje se preferira oblik “podatci”)
- “Molimo unesite svoje osobni podatci.” (ispravno: osobne podatke)
- “Podatke koje su prikupljeni bit će objavljeni sljedeći tjedan.” (ispravno: Podatci koji su prikupljeni bit će objavljeni sljedeći tjedan.)