Ozljeda ili ozlijeda? – Kako se piše?

Pravilna uporaba riječi u hrvatskom jeziku često izaziva nedoumice, posebice kad je riječ o sličnim izrazima poput “ozljeda” i “ozlijeda”. Mnogi govornici hrvatskog jezika svakodnevno se susreću s ovom dvojbom, nesigurni koju varijantu upotrijebiti u pisanoj ili usmenoj komunikaciji.

Prema pravilima hrvatskog standardnog jezika, ispravno je koristiti riječ “ozljeda”, dok oblik “ozlijeda” nije standardnojezično prihvaćen. Ova razlika proizlazi iz jezičnih pravila o refleksu jata, gdje kratki jat iza suglasničke skupine u kojoj je posljednji suglasnik “r” daje “je”, a ne “ije”.

Razumijevanje ovakvih jezičnih finesa nije samo pitanje gramatičke točnosti, već i profesionalnog integriteta u poslovnoj i akademskoj komunikaciji. U nastavku teksta detaljnije ćemo objasniti lingvističku pozadinu ovog pravila i ponuditi praktične savjete za njegovu primjenu.

Ispravno gramatičko pisanje

U hrvatskom standardnom jeziku riječ “ozljeda” predstavlja ispravan oblik, dok se oblik “ozlijeda” smatra jezično neispravnim. Ovo pravilo proizlazi iz refleksa jata u hrvatskom jeziku, koji definira kada se koristi “je” ili “ije” u riječima. Imenica “ozljeda” pripada skupini riječi s kratkim jatom, gdje se uvijek piše “je”, bez obzira na oblik riječi.

Jezikoslovci naglašavaju da je “ozljeda” jedini standardni oblik koji se treba koristiti u službenoj, pisanoj i medijskoj komunikaciji. U skladu s normama hrvatskog jezika, pravilno je pisati i govoriti: “ozljeda glave”, “teška ozljeda”, “ozljeđivanje” i slično. Ove smjernice vrijede za sve tekstove koji poštuju hrvatski standardni jezik.

Primjeri točnog i netočnog pisanja

Pravilna upotreba riječi “ozljeda” vidljiva je u brojnim publikacijama i službenim dokumentima. Evo nekoliko primjera ispravnog pisanja:

  • “Tešku ozljedu koljena zadobio je tijekom utakmice.”
  • “Liječnici su utvrdili ozljedu kralježnice.”
  • “Prema statističkim podacima, ozljede na radu smanjene su za 15%.”
  • “Sud je presudio nadoknadu štete zbog ozljede nastale u prometnoj nesreći.”

Nasuprot tome, sljedeći primjeri prikazuju nepravilnu upotrebu oblika “ozlijeda” koju treba izbjegavati:

  • ❌ “Zadobio je tešku ozlijedu glave.” (ispravno: ozljedu)
  • ❌ “Ozlijeda ramena zahtijeva fizikalnu terapiju.” (ispravno: Ozljeda)
  • ❌ “Sportaši se često suočavaju s ozlijedama.” (ispravno: ozljedama)
  • ❌ “Izvješće o ozlijedama na radu.” (ispravno: ozljedama)

U medijskim izvještajima, znanstvenim radovima i službenim dokumentima obvezna je upotreba standardnog oblika “ozljeda”.

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Obavještavam ili obaviještavam? – Kako se pravilno piše?

Hrvatski pravopis često izaziva nedoumice čak i kod iskusnih govornika. Jedna od čestih dilema jest pravilna upotreba glagola "obaviještavam" ili "obavještavam" u svakodnevnoj komunikaciji i službenim dokumentima. Ispravno je koristiti oblik "obavještavam", koji dolazi od glagola "obavijestiti", a ne "obaviještavam". Ova česta pogreška nastaje zbog miješanja s imenicom "obavijest" i pogrešne analo

Uspjela ili uspijela? – Kako se piše?

Pravilna upotreba riječi "uspjela" i "uspijela" česta je jezična nedoumica među govornicima hrvatskog jezika. Ove dvije varijante istog glagolskog pridjeva radnog ženskog roda često zbunjuju čak i one koji inače dobro vladaju hrvatskim jezikom. Pravilni oblik glagolskog pridjeva radnog ženskog roda glagola "uspjeti" je "uspjela". Oblici poput "uspijela" smatraju se dijalektalnim ili regionalnim va

Ne znam ili neznam? – Kako se piše?

Mnogi govornici hrvatskog jezika svakodnevno se suočavaju s dvojbom treba li pisati "ne znam" ili "neznam". Ova naizgled jednostavna dilema često izaziva nesigurnost čak i kod obrazovanih govornika, posebice u neformalnoj komunikaciji. U hrvatskom standardnom jeziku pravilan oblik je "ne znam" (odvojeno) jer se niječna čestica "ne" piše odvojeno od glagola. Jedine iznimke su glagoli "nemam", "nemo

Prevara ili Prijevara? – Kako se pravilno piše?

U današnjem svijetu sve je češće pitanje pravilne uporabe riječi "prevara" i "prijevara". Ovi pojmovi, iako slični, imaju svoje jezične nijanse koje mnogi govornici hrvatskog jezika često zamjenjuju. Riječi "prevara" i "prijevara" predstavljaju isti pojam u hrvatskom jeziku, ali "prijevara" je standardnojezični oblik koji se preporučuje u službenom komuniciranju, dok je "prevara" razgovorna varija

Dijelo ili Djelo? – Kako se piše?

Hrvatski jezik obiluje pravopisnim izazovima koji često zbunjuju čak i iskusne govornike. Među najčešćim nedoumicama nalazi se razlikovanje riječi "dijelo" i "djelo" koje, unatoč sličnom izgledu, imaju potpuno različita značenja i gramatičku opravdanost. Riječ "djelo" je ispravna hrvatska riječ koja označava nešto što je stvoreno, učinjeno ili proizvedeno, poput umjetničkog djela, književnog djela
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!