Osmjeh ili osmijeh? – Kako se pravilno piše?

Pravilan izgovor i pisanje riječi često izaziva nedoumice kod govornika hrvatskog jezika. Jedna od takvih riječi koja često zbunjuje je “osmjeh/osmijeh” – riječ koja označava izraz lica koji pokazuje sreću ili zadovoljstvo.

Obje varijante “osmjeh” i “osmijeh” smatraju se ispravnima u hrvatskom standardnom jeziku. Razlika proizlazi iz različitih lingvističkih tradicija – “osmjeh” je češći u zapadnim dijelovima hrvatskog govornog područja, dok “osmijeh” prevladava u istočnijim regijama. Oba oblika su prihvatljiva u službenim dokumentima i književnosti.

Jezična dvostrukost poput ove svjedoči o bogatstvu hrvatskog jezika i njegovoj povijesnoj složenosti. Upravo takve nijanse čine hrvatski jezik fascinantnim područjem za proučavanje, bilo da se radi o profesionalnim lingvistima ili običnim govornicima koji žele usavršiti svoje jezične vještine.

Ispravno gramatičko pisanje

U hrvatskom standardnom jeziku dublete “osmjeh” i “osmijeh” ravnopravne su i jednako pravilne. Iako Jezični savjetnik Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje navodi obje inačice kao standardne, među govornicima ponekad postoji nedoumica.

Razlika je prvenstveno u izgovoru glasa “j” – u obliku “osmijeh” on je jasno artikuliran, dok u varijanti “osmjeh” izostaje. Ova se pojava u lingvistici naziva jotacijom. Pravopis hrvatskoga jezika prihvaća obje mogućnosti, što je karakteristično za hrvatski jezik koji često dopušta dvostrukosti.

Zanimljivo je da se u izvedenicama poput “osmjehnuti se” ili “nasmijati se” ova dvostrukost ne pojavljuje jednako izraženo, što dodatno potvrđuje složenost hrvatskih jezičnih pravila.

Primjeri točnog i netočnog pisanja

Riječi “osmjeh” i “osmijeh” predstavljaju ispravne dublete u hrvatskom standardnom jeziku, no često dolazi do pogrešaka u pisanju i uporabi. Evo nekoliko konkretnih primjera:

Točno pisanje:

  • Njezin osmijeh ozario je cijelu prostoriju.
  • Njegov osmjeh bio je zarazan.
  • S osmijehom je prihvatila nagradu.
  • Osmjehnuo se kad je čuo vijest.

Netočno pisanje:

  • Osmieh (nedostaje slovo j ili je napisano bez dijakritičkog znaka)
  • Osmjeh i osmijeh u istom tekstu (nedosljednost u pisanju)
  • Osmijehnuo se (nepravilna tvorba glagola, pravilno je osmjehnuo se)
  • Osmieh na licu (pogrešan pravopis)

Važno je odabrati jednu varijantu i dosljedno je koristiti unutar istog teksta, izbjegavajući miješanje oblika “osmjeh” i “osmijeh”.

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Je li ili jeli? – Kako se pravilno piše i koristi u hrvatskom jeziku

U hrvatskom jeziku postoji nekoliko gramatičkih nedoumica koje često zbunjuju i izvorne govornike. Među njima se ističe pitanje ispravne upotrebe "jeli" ili "je li". Ova naizgled mala razlika može značajno utjecati na značenje i gramatičku ispravnost rečenice. "Je li" je upitni oblik pomoćnog glagola biti u 3. licu jednine prezenta i piše se odvojeno, dok je "jeli" glagolski oblik u 3. licu množin

Za sada ili zasada? – Kako se piše?

U hrvatskom jeziku neke od najčešćih pravopisnih nedoumica odnose se na pisanje izraza koji se mogu pisati sastavljeno ili rastavljeno. Jedan od takvih primjera je dilema oko pisanja "za sada" i "zasada". "Za sada" piše se rastavljeno kada označava vremensku odrednicu u značenju "trenutno, privremeno", dok se "zasada" piše sastavljeno kada ima značenje "za sada, do sada, trenutno" ili kada označav

Obavještavam ili obaviještavam? – Kako se pravilno piše?

Hrvatski pravopis često izaziva nedoumice čak i kod iskusnih govornika. Jedna od čestih dilema jest pravilna upotreba glagola "obaviještavam" ili "obavještavam" u svakodnevnoj komunikaciji i službenim dokumentima. Ispravno je koristiti oblik "obavještavam", koji dolazi od glagola "obavijestiti", a ne "obaviještavam". Ova česta pogreška nastaje zbog miješanja s imenicom "obavijest" i pogrešne analo

Uspjela ili uspijela? – Kako se piše?

Pravilna upotreba riječi "uspjela" i "uspijela" česta je jezična nedoumica među govornicima hrvatskog jezika. Ove dvije varijante istog glagolskog pridjeva radnog ženskog roda često zbunjuju čak i one koji inače dobro vladaju hrvatskim jezikom. Pravilni oblik glagolskog pridjeva radnog ženskog roda glagola "uspjeti" je "uspjela". Oblici poput "uspijela" smatraju se dijalektalnim ili regionalnim va

Ne znam ili neznam? – Kako se piše?

Mnogi govornici hrvatskog jezika svakodnevno se suočavaju s dvojbom treba li pisati "ne znam" ili "neznam". Ova naizgled jednostavna dilema često izaziva nesigurnost čak i kod obrazovanih govornika, posebice u neformalnoj komunikaciji. U hrvatskom standardnom jeziku pravilan oblik je "ne znam" (odvojeno) jer se niječna čestica "ne" piše odvojeno od glagola. Jedine iznimke su glagoli "nemam", "nemo
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!