Hrvatski jezik često stavlja govornike pred pravopisne dvojbe. Jedna od čestih nedoumica je pravilno pisanje glagola “obavještavam” ili “obaviještavam” u prvom licu jednine prezenta.
Pravilna forma je “obavještavam”, izvedena iz infinitiva “obavijestiti”. Unatoč tome što neki koriste “obaviještavam”, takav oblik nije standardno prihvaćen u hrvatskom jeziku. Ova razlika proizlazi iz pravila tvorbe prezenta gdje se infinitivna osnova mijenja.
Pravilna upotreba glagolskih oblika svjedoči o jezičnoj kompetenciji govornika. Dublje razumijevanje ove gramatičke finese pomoći će u izbjegavanju uobičajenih pogrešaka pri formalnoj i neformalnoj komunikaciji.
Ispravno gramatičko pisanje
Glagol “obavještavati” u prvom licu jednine prezenta pravilno se piše kao “obavještavam”, a ne “obaviještavam”. Ova razlika proizlazi iz pravila tvorbe prezenta glagola izvedenih od imenice “obavijest”. U tvorbi prezentskih oblika dolazi do glasovne promjene gdje se izvorno “ije” iz imenice skraćuje u “je”.
Pravilna uporaba glagolskih oblika uključuje:
- obavještavam (1. lice jednine)
- obavještavaš (2. lice jednine)
- obavještava (3. lice jednine)
Ova pravila potvrđuju i hrvatski jezični priručnici te pravopisi, koji nedvosmisleno navode “obavještavam” kao jedini standardno prihvaćen oblik. Pogrešni oblici često nastaju zbog analogije s imenicom “obavijest” koja sadrži “ije”.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
Pravilno pisanje glagola “obavještavam” vidljivo je u brojnim svakodnevnim situacijama. Primjeri ispravne uporabe uključuju rečenice poput: “Ovim putem vas obavještavam o promjeni radnog vremena” ili “Obavještavam nadležne službe o kvaru”. Suprotno tome, nepravilni oblici poput “Obaviještavam vas o novim cijenama” ili “Obaviještavam direktora o rezultatima” predstavljaju čestu pogrešku. Razlika je suptilna ali važna – ispravno je “obavještavam”, gdje se glagolski oblik tvori bez dodatnog “i”, dok je “obaviještavam” netočna varijanta koja se ne podudara s pravilima hrvatskog standardnog jezika.