Nemoguće ili ne moguće? – Kako se piše?

Razlika između “nemoguće” i “ne moguće” jedna je od onih jezičnih nedoumica koja zbunjuje mnoge govornike hrvatskog jezika. Iako naizgled slična, ova dva izraza nose različita značenja i pravilna upotreba može značajno utjecati na jasnoću komunikacije.

Riječ “nemoguće” piše se zajedno kada označava nešto što se ne može ostvariti ili izvršiti, dok se “ne moguće” piše odvojeno kada želimo naglasiti negaciju mogućnosti u određenom kontekstu. Pravilno pisanje ovisi o značenju koje želimo prenijeti i gramatičkim pravilima hrvatskog standardnog jezika.

Jezične nijanse poput ove često prolaze nezapaženo u svakodnevnoj komunikaciji, no njihovo razumijevanje predstavlja temelj jezične kulture i preciznosti izražavanja. Jesu li ove suptilne razlike doista važne u modernoj komunikaciji?

Ispravno gramatičko pisanje

U hrvatskom jeziku, razlika između “nemoguće” i “ne moguće” temelji se na jasnim pravopisnim pravilima. “Nemoguće” se piše kao jedna riječ kada izražava potpunu nemogućnost – nešto što se nikako ne može ostvariti. S druge strane, “ne moguće” pišemo odvojeno kada želimo naglasiti negaciju same mogućnosti, često u specifičnim kontekstima.

Prilikom pisanja, važno je razumjeti da pravopisna razlika nosi i značenjsku razliku. Riječ “nemoguće” već je ustaljeni pridjev sa samostalnim značenjem, dok “ne moguće” predstavlja negaciju pridjeva “moguće” i koristi se u određenim sintaktičkim konstrukcijama gdje želimo istaknuti kontrast.

Primjeri točnog i netočnog pisanja

Pravilna upotreba izraza “nemoguće” i “ne moguće” ključna je za precizno izražavanje u hrvatskom jeziku. Evo nekoliko jasnih primjera koji pokazuju razliku:

Pravilno pisanje “nemoguće” (zajedno):

  • Nemoguće je preskočiti zgradu od dvadeset katova.
  • Čini se nemoguće riješiti ovaj matematički problem.
  • Bilo je nemoguće stići na vrijeme zbog velikog zastoja u prometu.

Pravilno pisanje “ne moguće” (odvojeno):

  • To nije moguće učiniti na takav način.
  • Ovdje je ne moguće, a tamo je moguće parkirati.
  • Pitali su je li to moguće ili ne moguće izvesti.

Najčešća pogreška događa se kada se “ne moguće” piše zajedno u kontekstima gdje se naglašava kontrast između mogućeg i nemogućeg. Zapamtite: “nemoguće” je pridjev sam po sebi, dok “ne moguće” ističe negaciju postojeće mogućnosti.

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Će te ili ćete? – Kako se pravilno piše u hrvatskom jeziku?

Ispravno pisanje hrvatskih riječi često predstavlja izazov, a jedna od čestih nedoumica je pravilna uporaba "će te" i "ćete". Kod ovih izraza čak i izvorni govornici često griješe zbog sličnosti u izgovoru, iako postoji jasna gramatička razlika između njih. "Će te" je kombinacija pomoćnog glagola "će" (3. lice jednine futura I.) i zamjenice "te" (akuzativ osobne zamjenice "ti"), dok je "ćete" glag

Čuti ili Ćuti? – Kako se piše?

Pitanje "čuti ili ćuti" predstavlja jednu od čestih jezičnih nedoumica s kojom se susreću govornici hrvatskog jezika. Ova naizgled jednostavna riječ može stvoriti znatnu zbunjenost zbog sličnog izgovora, ali potpuno različitog značenja. Glagol "čuti" odnosi se na primanje zvukova sluhom, dok "ćuti" znači šutjeti ili ne govoriti. Razlika je u pisanju slova "č" i "ć", što često dovodi do pogrešaka u

Ne bi ili nebi? – Kako se piše?

Pravilna upotreba hrvatskog jezika često izaziva nedoumice, a jedna od najčešćih pogrešaka javlja se kod pisanja "ne bi" ili "nebi". Ova naizgled mala razlika ima veliku težinu u standardnom jeziku i svakodnevnoj komunikaciji. "Ne bi" uvijek se piše odvojeno jer se radi o negaciji glagolskog oblika "bi". Riječ "nebi" ne postoji u standardnom hrvatskom jeziku i smatra se pravopisnom pogreškom. Ovo

Ne smije ili nesmije? – Kako se pravilno piše?

Pravilno pisanje negacije glagola "smjeti" često izaziva nedoumice među govornicima hrvatskog jezika. Pravopisno pravilo kaže da se "ne" piše odvojeno od glagola, ali mnogi i dalje griješe spojeno pišući "nesmije". Prema standardnom hrvatskom jeziku, ispravno je pisati "ne smije" (odvojeno), a ne "nesmije" (spojeno). Ovo pravilo vrijedi za sve glagole jer je "ne" čestica koja se u hrvatskom jeziku

Preplata ili pretplata? – Kako se pravilno piše i koja je razlika?

Jesu li "preplata" i "pretplata" isto ili različito? Ovo pitanje često zbunjuje mnoge govornike hrvatskog jezika, a razlika između ovih dvaju pojmova može imati značajne pravne i financijske implikacije u svakodnevnoj komunikaciji. Preplata i pretplata nisu sinonimi. Preplata označava višak uplaćenog novca koji treba biti vraćen, dok pretplata predstavlja unaprijed plaćenu uslugu ili proizvod koji
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!