Top 10 Najtežih Fakulteta u Hrvatskoj (2024. Ljestvica)

U Hrvatskoj postoji mnogo fakulteta koji nose reputaciju najtežih. Razlozi mogu biti visoki akademski standardi, zahtjevni profesori, ili kompleksni kolegiji koje studenti moraju pohađati.

Koji su to fakulteti u Hrvatskoj koje studenti smatraju najtežima? Saznajte više o izazovima s kojima se susreću studenti na najzahtjevnijim fakultetima.

1. Farmaceutsko-biokemijski fakultet u Zagrebu

Farmaceutsko-biokemijski fakultet u Zagrebu jedan je od najtežih fakulteta u Hrvatskoj. Ovo mjesto okuplja ambiciozne studente i profesore koji su stručnjaci u području biomedicinskih i prirodnih znanosti. Fakultet ima dugu tradiciju, s više od 140 godina povijesti.

Studiranje na ovom fakultetu zahtijeva velika odricanja i ozbiljan pristup. Programi su naporni i obuhvaćaju širok spektar predmeta koji uključuju kemiju, biologiju, anatomiju i farmakologiju. Priprema za ispite često uključuje dugotrajno učenje i laboratorijske vježbe.

Fakultet je poznat po visokim standardima i rigoroznim zahtjevima. Profesori su vrhunski stručnjaci koji od studenata traže visoko znanje i posvećenost. Ovo može biti izazovno, ali pruža i dobru osnovu za uspješnu karijeru.

Studenti se često moraju nositi s velikim količinama gradiva i složenim problemima. Zbog toga mnogi smatraju da je ovaj fakultet jedan od najtežih. Ipak, oni koji ga završe često nalaze prestižne poslove u farmaceutskoj industriji i medicinskim laboratorijima.

Uz sve te izazove, Farmaceutsko-biokemijski fakultet pruža i brojne prilike za istraživanje i profesionalni razvoj. Sudjelovanje u znanstvenim istraživanjima može otvoriti mnoga vrata u akademskom i poslovnom svijetu.

Kombinacija tradicije i izvrsnosti čini ovaj fakultet posebnim mjestom za studij. Ako si spreman na izazove, Farmaceutsko-biokemijski fakultet nudi priliku za vrhunsku edukaciju i profesionalni rast.

2. Medicinski fakultet u Zagrebu

Medicinski fakultet u Zagrebu je najstarija i najveća medicinska škola u Hrvatskoj. Ako želiš postati student tamo, spremi se za teške prijemne ispite. Značajan dio bodova, čak 60%, dolazi upravo iz prijemnog ispita.

Prva godina studija je zahtjevna, a anatomija je često izazov za mnoge studente. Rasporedi su puni, a učiti moraš svakodnevno. Velik broj studenata smatra anatomiju najtežom na prvoj godini.

Osim anatomije, i drugi kolegiji mogu biti vrlo teški. Učenje medicine zahtijeva mnogo truda i vremena. Studenti često provode duge sate u knjižnicama i laboratorijima.

Zagreb kao grad nudi mnogo aktivnosti i mogućnosti za opuštanje nakon napornih dana. Međutim, studentski život nije uvijek lagan. Morat ćeš balansirati studij i društveni život.

Uz kvalitetno obrazovanje, Medicinski fakultet u Zagrebu ti može pružiti sjajne prilike za karijeru. Mnogi diplomanti rade u prestižnim bolnicama i istraživačkim centrima širom svijeta.

Ako razmišljaš o upisu na ovaj fakultet, pripremi se unaprijed. Prijemni ispit uključuje višu razinu matematike, fizike i kemije. Dobar prosjek ocjena u srednjoj školi također je važan.

Medicinski fakultet u Zagrebu nudi i brojne dodatne aktivnosti, poput volontiranja i istraživačkih projekata. Iskoristi svaku priliku koja ti se nudi kako bi unaprijedio svoje znanje i vještine.

3. Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu jedan je od najstarijih i najuglednijih fakulteta u Hrvatskoj.

Osnovan je 1776. godine, kada je Marija Terezija dekretom osnovala Kraljevsku akademiju znanosti. Ovaj fakultet nudi kvalitetno obrazovanje u području prava više od 250 godina.

Studenti Pravnog fakulteta često spominju kako su programi i kolegiji zahtjevni. Na trećoj godini, studenti polažu kolegij Međunarodno pravo, koji se smatra jednim od najtežih kolegija na fakultetu. Potrebno je uložiti puno truda i vremena kako bi se uspješno savladalo gradivo.

Prema anketama, mnogi studenti smatraju da je Pravni fakultet u Zagrebu izazovan zbog opsega gradiva i visokih standarda koje postavlja.

Osim toga, velika većina ispitanika u anketama bili su mladi, u dobi od 19 do 25 godina, što pokazuje da su i mladi svjesni težine programa na ovom fakultetu.

Iako su zahtjevi visoki, studenti koji završe Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu postaju vrhunski stručnjaci u svom području.

Diplomirani pravnici imaju široke mogućnosti zapošljavanja i mogu raditi u raznim pravnim institucijama, kao što su sudovi, odvjetnički uredi, državna uprava i međunarodne organizacije.

Fakultet se nalazi u sastavu Sveučilišta u Zagrebu, koje je najveće i najstarije sveučilište u zemlji. Pravni fakultet trenutno broji oko pet tisuća studenata. Ovi studenti predstavljaju buduće pravnike, suce i odvjetnike koji će oblikovati pravni sustav Hrvatske.

4. Fakultet elektrotehnike i računarstva u Zagrebu

Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) u Zagrebu je jedan od najzahtjevnijih fakulteta u Hrvatskoj.

Nalazi se u Zagrebu, na adresi Unska 3 i Miramarska bb, te je poznat po visokom standardu obrazovanja. FER se ističe po suradnji s gospodarstvom i brojnim istraživačkim projektima.

Za upis na FER, maturanti moraju položiti osnovnu razinu hrvatskog i stranog jezika, dok se najveća pažnja posvećuje matematici, fizici i ukupnom prosjeku ocjena. Studenti moraju imati jake temelje u ovim predmetima kako bi bili uspješni u studiju.

FER je najveća znanstvena i obrazovna institucija u Hrvatskoj u području elektrotehnike, računarstva te informacijskih i komunikacijskih tehnologija.

Studenti na FER-u često sudjeluju u raznim projektima i natjecanjima, što ih priprema za tržište rada i buduće karijere.

Programi studija na FER-u su vrlo zahtjevni, a studente se potiče na kritičko razmišljanje i rješavanje složenih problema.

Uz to, fakultet nudi i združeni sveučilišni diplomski studij “Biomedicinsko inženjerstvo” u suradnji s Fakultetom strojarstva i brodogradnje te Medicinskim fakultetom.

FER također organizira i različite radionice, seminare i konferencije koje su vrlo korisne studentima.

Mnogi studenti koji završe FER uspješno pronalaze posao, zahvaljujući kvalitetnom obrazovanju i praktičnim vještinama koje steknu tijekom studija.

5. Fakultet biotehnologije i razvoja lijekova Rijeka

Fakultet biotehnologije i razvoja lijekova (FABRI) u Rijeci jedan je od najtežih fakulteta u Hrvatskoj. Ima odličnu reputaciju zbog svoje zahtjevne akademske ponude.

FABRI je interdisciplinarna institucija koja nudi vrhunsko obrazovanje i istraživanje. Fakultet u Rijeci je poznat po najsuvremenijoj infrastrukturi koja podupire sveobuhvatno učenje.

Ovaj fakultet ima više od 60 zaposlenika koji su posvećeni postići izvrsnost u svojim poljima. Osnivanje FABRI-ja kao posebnog fakulteta omogućilo je detaljniju specijalizaciju i veću podršku studentima.

Studenti ovdje često ističu kako je studij biotehnologije i razvoja lijekova vrlo intenzivan. Potrebno je uložiti puno vremena i truda u učenje.

Fakultet je poznat i po tome što nagrađuje najbolje studente za njihove akademske uspjehe i postignuća. Na primjer, Matea Kršanac, Sara Patačko i Andrej Nikolić dobili su priznanja za svoj izvanredni rad.

Ako razmišljaš o upisu na FABRI, budi spreman na izazove. Studij ovdje ne samo da zahtijeva intelektualne sposobnosti, već i veliku disciplinu i predanost.

Fakultet biotehnologije i razvoja lijekova u Rijeci kontinuirano se razvija i prilagođava novim znanstvenim spoznajama. To ga čini jednim od najboljih izbora za one koji žele karijeru u biotehnologiji i farmaceutici.

6. Prirodoslovno-matematički fakultet Split

Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu (PMF Split) jedan je od najstarijih fakulteta Sveučilišta u Splitu. Na PMF-u studira oko 900 studenata, a zaposleno je oko 140 djelatnika. Ovaj fakultet poznat je po svojoj bogatoj povijesti i kvalitetnom obrazovanju.

PMF Split nudi studijske programe iz različitih područja kao što su biologija, fizika, kemija, matematika i politehnika. Studenti imaju priliku sudjelovati u znanstveno-istraživačkim projektima te surađivati s renomiranim istraživačima.

Fakultet je također ovlašten za provođenje postupka izbora u znanstvena zvanja za znanstveno područje prirodnih znanosti. Ovo uključuje polja matematike, fizike i biologije.

PMF Split uspostavlja i provodi studije samostalno ili u suradnji s drugim institucijama. Ovo uključuje sveučilišne studije iz prirodnih i tehničkih znanosti te interdisciplinarne studije.

Na njemu se obrazuju stručnjaci koji su prepoznati i cijenjeni u svojim područjima. Fakultet je posvećen stalnom unaprjeđenju kvalitete obrazovanja i istraživanja. Studenti koji završe ovaj fakultet često nalaze posao u visokoprofilnim institucijama i tvrtkama.

7. Fakultet informatike u Puli

Fakultet informatike u Puli se nalazi na adresi Rovinjskih 14, 52100 Pula, Hrvatska. Ovaj fakultet je dio Sveučilišta u Puli i privlači mnoge studente zbog svoje specijalizacije u informatiki.

Učite o raznim granama informatike, uključujući programiranje, mreže, baze podataka i umjetnu inteligenciju. Programi su moderni i prilagođeni potrebama tržišta rada, što znači da ćeš steći vrijedna znanja i vještine.

Studiranje na ovom fakultetu nije lako. Informatički studiji su poznati po svojoj zahtjevnosti. Mnogi studenti provode brojne sate radeći na projektima i vježbama kako bi savladali sve komponente gradiva.

Online studiranje je također dostupno, što znači da možete pratiti kolegije iz udobnosti vlastitog doma. Ovo je posebno korisno za one koji već rade ili ne mogu svakodnevno putovati do fakulteta.

Profesori su pristupačni i stručnjaci u svojim područjima. Oni su tu da vam pomognu i usmjere vas kako bi postigli najbolje moguće rezultate.

Fakultet također nudi razne aktivnosti i projekte u suradnji s industrijom. To vam omogućuje stjecanje praktičnog iskustva koje je ključno za buduću karijeru.

Adresa, kontakt brojevi i dodatne informacije o Fakultetu informatike u Puli mogu se pronaći na njihovoj web stranici ili pozivom na +385 52 377 011.

8. Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu

Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) u Splitu osnovan je 1960. godine. Nalazi se na adresi Ruđera Boškovića 32. Fakultet ima dugu tradiciju i vrlo je cijenjen.

Na FESB-u studira oko 2500 studenata. To ga čini jednim od većih fakulteta u Hrvatskoj.

Na fakultetu radi 237 djelatnika, od čega 159 sudjeluje u nastavi. Glavni fokus je na elektrotehnici, strojarstvu i brodogradnji. Studenti se bave modernim tehnologijama i inovacijama.

FESB je poznat i po svojim istraživanjima. Radi na projektima koji su važni za hrvatsku i međunarodnu znanstvenu zajednicu. Kroz godine, studenti i profesori su postigli značajne rezultate.

Proslava 64. rođendana fakulteta održala se 7. lipnja 2024. godine. Bila je to velika svečanost u dvorani A100.

Sveučilište u Splitu, čiji je FESB dio, čini sve da pruži kvalitetno visoko obrazovanje. Ako te zanima tehnički smjer, ovaj fakultet je pravi izbor za tebe.

9. Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku

Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku jedan je od najtežih fakulteta u Hrvatskoj.

Osnovan je 2017. godine i fokusira se na obrazovanje budućih doktora dentalne medicine, medicinskih sestara/tehničara i fizioterapeuta.

Ovaj fakultet zahtijeva visoku razinu predanosti i rada. Studenti moraju savladati opsežan teorijski i praktični kurikulum. Nastava obuhvaća širok raspon predmeta kao što su anatomski detalji, farmakologija, kirurške tehnike i oralna higijena.

Pored teorijske nastave, studenti često imaju praktičnu nastavu i stažiranje. Ovo znači da provode vrijeme u bolnicama i klinikama, stječući iskustvo iz prve ruke.

Praktična nastava je ključna komponenta njihova obrazovanja jer omogućava studentima da primijene ono što su naučili u stvarnim situacijama.

Fakultet također nudi programe za sestrinstvo na diplomskoj razini. Studenti sestrinstva prolaze kroz slične stroge programe koji ih pripremaju za rad u raznim zdravstvenim ustanovama.

Ako razmišljaš o upisu na ovaj fakultet, budi spreman na puno posla. Temeljitost i temeljitost programa znači da ćeš morati uložiti dosta truda i vremena.

No, posao u zdravstvu je izuzetno nagrađujući, a diploma s ovog fakulteta otvara mnoge mogućnosti za karijeru u Hrvatskoj i inozemstvu.

Fakultet se nalazi na adresi Crkvena 21, 31000 Osijek. Ako imaš dodatnih pitanja, možeš ih kontaktirati putem telefona (+385 31 399 600) ili faksa (+385 31 399 601). Njihova e-mail adresa je također dostupna za upite.

10. Stomatološki fakultet u Zagrebu

Stomatološki fakultet u Zagrebu poznat je kao jedan od najtežih fakulteta u Hrvatskoj. Studiranje stomatologije zahtijeva puno vremena i truda.

Studenti moraju položiti višu razinu sva tri obvezna predmeta na državnoj maturi te biologiju, fiziku i kemiju kao izborne predmete.

Stomatološki fakultet traži od svojih budućih studenata veliko predznanje iz mnogih područja. Program je intenzivan, a gradivo opsežno. Samo najuporniji uspijevaju završiti ovaj fakultet.

Osim teoretskog znanja, studenti moraju usvojiti i vještine praktičnog rada. Ovo uključuje rad s pacijentima, što dodatno povećava razinu stresa i odgovornosti.

Profesori su strogi, a ispitni rokovi su zahtjevni. Mnogi studenti moraju ponavljati ispite nekoliko puta prije nego što ih uspješno polože. Svi ovi faktori čine Stomatološki fakultet jednim od najzahtjevnijih u Hrvatskoj.

Razlozi za Težinu Studija

Fakulteti u Hrvatskoj mogu biti izuzetno zahtjevni iz više razloga, uključujući teške ispite, intenzivan praktični rad i veliku količinu teorijskog gradiva. Svaki od tih faktora dovodi do jedinstvenih izazova za studente.

Zahtjevni ispiti i kolokviji

Jedan od glavnih razloga zašto su neki fakulteti teži su zahtjevni ispiti i kolokviji. Na primjer, na Medicinskom fakultetu možete imati ispite koji obuhvaćaju više od tisuću stranica materijala. Tako velika količina gradiva od studenata traži dugotrajno i detaljno pripremanje.

Uz to, ispitni rokovi mogu biti strogi, a pravila prolaznosti rigorozna. Broj pokušaja polaganja ispita može biti ograničen, što stvara dodatni pritisak.

Teški ispiti često zahtijevaju ne samo teorijsko znanje već i sposobnost kritičkog razmišljanja i primjene naučenog u praktičnim situacijama.

Intenzivan praktični rad

Neki studiji zahtijevaju mnogo praktičnog rada, što može značajno opteretiti studente.

Na primjer, fakulteti poput Medicinskog, Tehničkog i Arhitektonskog zahtijevaju mnogo laboratorijskih vježbi, projekata i praktičnih zadataka. Ove aktivnosti često zahtijevaju dugotrajnu pripremu i preciznost.

Praktični rad može uključivati i terenski rad, što znači da studenti moraju putovati i provoditi vrijeme izvan učionice.

Te aktivnosti su ključne za stjecanje praktičnih vještina, ali mogu biti vrlo naporne i zahtijevaju puno vremena. Prilikom rada na konkretnim projektima, studenti se susreću s realnim problemima koje moraju riješiti, često pod velikim pritiskom.

Velika količina teorijskog gradiva

Mnogi fakulteti imaju obimno teorijsko gradivo, što može predstavljati veliki izazov. Na primjer, pravni i medicinski fakulteti poznati su po velikim količinama materijala koje studenti moraju savladati.

Ovi studiji često uključuju proučavanje dugačkih tekstova i stalno ažuriranje znanja jer se pravila i prakse kontinuirano mijenjaju.

Velika količina materijala znači da studenti moraju biti vrlo organizirani i sposobni za učinkovito upravljanje vremenom. Učenje velikih dijelova gradiva zahtijeva strateško planiranje i uporni rad.

Na primjer, studenti prava često proučavaju složene zakonske tekstove i moraju ih interpretirati i primijeniti što zahtijeva veliko razumijevanje detalja i konteksta.

Kako se Pripremiti za Težak Fakultet

Priprema za težak fakultet zahtijeva dobru organizaciju vremena, korištenje kvalitetnih izvora i literaturu te podršku prijatelja i obitelji. Ovdje ćemo objasniti kako se najbolje pripremiti.

Organizacija vremena

Organizacija vremena je ključna za uspjeh na teškom fakultetu. Napravi tjedni raspored i pridržavaj ga se.

Pokušaj podijeliti učenje na manje, svakodnevne zadatke. Postavi ciljeve i prati svoj napredak. Puno pomaže korištenje aplikacija i planera koji ti mogu pomoći da ostaneš na pravom putu.

Nemoj zaboraviti uključiti vremena za odmor i relaksaciju. Redoviti odmori pomažu ti da ostaneš svjež i koncentriran. Također, planiraj unaprijed za veće projekte i ispite. Ovo ti omogućava da izbjegneš stres i paniku u zadnji tren.

Korisni izvori i literatura

Kvalitetna literatura i izvori igraju ključnu ulogu u pripremi za težak fakultet. Provjeri preporuke profesora i studenata iz viših godina.

Koristi online baze podataka, stručne članke i knjige. Veliki broj fakulteta pruža pristup digitalnim knjižnicama, iskoristi te resurse.

Ne zaboravi koristiti i savjete sa interneta, poput foruma i grupa studenata. Na primjer, Reddit ili specijalizirane Facebook grupe mogu biti korisni za pronalaženje materijala i dobivanje savjeta.

Zapamti, dobro odabrana literatura može olakšati učenje i učiniti ga učinkovitijim.

Podrška prijatelja i obitelji

Podrška prijatelja i obitelji može biti presudna. Osloni se na prijatelje s fakulteta jer oni prolaze kroz iste izazove. Zajedničko učenje može biti motivirajuće i korisno. Podijelite bilješke i materijale te se međusobno ispituje.

Također, otvori se svojoj obitelji o svojim izazovima i stresovima. Njihova emocionalna podrška može biti veoma korisna.

Ne zaboravi održavati dobar balans između fakultetskih obaveza i društvenog života. Dobra mreža podrške može ti pružiti snagu i motivaciju koja ti je potrebna da uspješno završiš fakultet.

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Najbolji All-in-One PC – Top 7 Najkvalitetnijih Izbora (2024)

All-in-one računala postaju sve popularniji izbor za mnoge korisnike....

Najbolji Gaming Monitor – Top 7 Izbora za Vizualnu Savršenost

Tražite savršen monitor za gaming? Ne tražite dalje! Najbolji...

(Top 10) Najbolje Igre za PS5 – Opravdano Najprodavanije?

PlayStation 5 je vrhunska konzola koja nudi nevjerojatno iskustvo...

Najbolji Gaming PC – Top 7 Izbora za Maksimalni Užitak (2024)

Tražite li savršeno gaming računalo? Izbor pravog stroja može...

Top 5 Najboljih Aplikacija za Praćenje Djece u 2024. Godini

U svijetu gdje su pametni telefoni postali sastavni dio...
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!