15 Najboljih Western Filmova sa Indijancima (2024)

Kauboji i Indijanci dugo su vladali filmskim platnima, pružajući nam priče odvažnosti, sukoba i časti. Ovi filmovi ne samo da oživljavaju divlji zapad, već također istražuju bogatu i složenu historiju američkih domorodaca.

U ovom članku, otkrit ćete najbolji spoj kauboja i Indijanaca u western filmu, istražujući djela koja su obilježila ovaj žanr. Ostati ćete očarani nevjerojatnim pričama te fasciniranim likovima koji odražavaju duboke teme prijateljstva, izdaje i kulturnog sukoba.

1. Stagecoach (1939)

“Stagecoach” (“Poštanska kočija”), režisersko remek-djelo Johna Forda iz 1939. godine, spada među najvažnije vesterne svih vremena. Radnju filma čini putovanje raznolike skupine putnika poštanskom kočijom kroz op

asna područja zapadne Amerike. Putnici se suočavaju s prijetnjama domorodaca, što dodatno pojačava napetost i dinamiku filma.

Film je značajan jer je lansirao karijeru Johna Waynea, koji glumi ulogu Ringo Kida. Treba istaknuti da je ovo bila njegova probojna uloga koja ga je učinila zvijezdom.

Claire Trevor također briljira kao Dallas, žena s prošlošću koja putuje zajedno s grupom. Svi likovi u filmu su detaljno razrađeni, što daje dodatnu dubinu priči.

Scenarij je adaptiran iz kratke priče “The Stage to Lordsburg” Ernesta Haycoxa. Scenarist Dudley Nichols uspješno je prenio duh priče na veliko platno, kombinirajući akciju, humor i emocije.

Film je bio revolucionaran zbog svoje sposobnosti da karakterizaciju, socijalni komentar i moralnu dramu uklopi u žanr westerna.

Jedan od ključnih aspekata filma su prekrasni pejzaži snimljeni u Monument Valleyju. Ford je vješto upotrijebio prirodne ljepote ove lokacije kako bi stvorio autentičnu i vizualno impresivnu kulisu za radnju filma.

Kinematografija legendarnog snimatelja Berta Glennaona dodatno pojačava estetsku vrijednost filma.

“Stagecoach” ne samo da je postavio nove standarde u žanru westerna, već je također pružio društvene komentare o ravnodušnosti društva prema različitim vrstama ljudi.

To je film koji se stalno analizira i proučava, te ostaje relevantan i danas zahvaljujući svojoj univerzalnoj temi i vrhunskim izvedbama.

2. Broken Arrow (1950)

Broken Arrow je jedan od najbolji western filmova koji se bave temom američkih Indijanaca.

Radnja filma smještena je u Arizonu, gdje bivši vojnik Tom Jeffords pokušava uspostaviti mir između naseljenika i Apača. Film je temeljen na povijesnim likovima, ali je njihova priča dramatizirana.

U filmu glume James Stewart kao Tom Jeffords, Jeff Chandler kao vođa Apača Cochise, te Debra Paget kao Sonseeahray, Cochiseova kći. Režiju potpisuje Delmer Daves, a scenarij su napisali Albert Maltz i Elliott Arnold.

Film je poznat po svojoj realističnoj prikazbi odnosa između bijelaca i Indijanaca. Jeffordsovo prijateljstvo s Cochiseom ilustrira mogućnost mira kroz međusobno razumijevanje i poštovanje. Ovaj film osvaja srca gledatelja zbog emotivne dubine i snažnih izvedbi.

Broken Arrow je bio nominiran za tri Oscara, a osvojio je Zlatni globus za najbolji film koji promiče međunarodno razumijevanje. Filmov doprinos popularizaciji pozitivne slike američkih Indijanaca i sada se visoko cijeni.

Ako volite filmove koji ne prikazuju samo konflikt, već i nadu u mir i razumijevanje, Broken Arrow je idealan izbor za vas. Ovaj film je nezaboravno iskustvo koje pruža uvid u burnu povijest američkog zapada kroz oči likova koji se bore za mir.

3. Devil’s Doorway (1950)

Devil’s Doorway je američki vestern film iz 1950. godine koji je režirao Anthony Mann. Glavni lik, Lance Poole, je Šošonski Indijanac kojeg glumi Robert Taylor. Lance se vraća kući nakon što je služio kao vojnik u Američkom građanskom ratu.

Nakon povratka, Lance Poole se suočava s predrasudama i mržnjom. Iako je odlikovan Medaljom časti, njegov se status ratnog heroja malo znači u društvu koje ga i dalje odbacuje zbog njegove etničke pripadnosti.

Radnja filma događa se u Wyomingu, gdje Lance planira uzgajati stoku. No, lokalni bijeli farmeri imaju druge planove. Oni žele preoteti plodno plemensko zemljište, koristeći podmukle taktike kako bi zavadili bijelce i Indijance.

Ova priča o sukobu i nepravdi odražava stvarne povijesne probleme koji su se događali diljem Sjedinjenih Država.

Film je poznat po svom ozbiljnom pristupu temama rasizma i kolonijalizma. Anthony Mann koristi prirodne ljepote američkih predjela kao kontrast nepravednom društvu.

Film pruža gledatelju priliku da promišlja o društvenim razlikama i ljudskim pravima.

Devil’s Doorway je jedan od prvih filmova koji nude kritički pogled na tretman Indijanaca u Vesternima. Kroz očima Lancea Poolea, film prikazuje kompleksnost i težinu života američkih Indijanaca tijekom kasnog 19. stoljeća.

4. Across the Wide Missouri (1951)

“Across the Wide Missouri” iz 1951. godine je film redatelja Williama A. Wellmana. Glavnu ulogu tumači Clark Gable kao traper Flint Mitchell. Film je inspiriran knjigom Bernarda DeVotoa, a radnja se odvija u vremenu kada su traperi istraživali nepoznate teritorije.

U filmu Flint Mitchell i skupina lovaca odlaze u neistražene krajeve u potrazi za bogatim lovištima dabrova. Na tom putovanju susreću se s plemenom Crnih nogu, što donosi napetost i sukobe.

Međutim, Flint se ženi s domorotkinjom Kamiah, koju glumi Maria Elena Marques, što dodatno komplicira situaciju.

“Ova priča prikazuje stvarne izazove i opasnosti s kojima su se traperi suočavali, ali i odnos između doseljenika i domorodaca. Film je snimljen u Technicoloru, što doprinosi bogatstvu scena i pejzaža.

Clark Gable briljira u ulozi Flinta Mitchella, donoseći lik pun snage i karizme. Film se izdvaja po emotivnim trenucima i akcijskim scenama koje drže gledatelja u napetosti.

Ulogu Blackfoot poglavice tumači Ricardo Montalban, a njegov nastup donosi autentičnost i dubinu liku. Odnos između Flinta i Kamiah jedan je od ključnih elemenata filma, istražujući teme ljubavi i sukoba kultura.

“Across the Wide Missouri” često se spominje kao jedan od najboljih filmova koji prikazuje interakciju trapera s američkim domorocima. Film traje 78 minuta i zaslužuje vašu pažnju zbog svoje povijesne važnosti i filmske izvedbe.”

5. Apache (1954)

Apache iz 1954. godine je klasični western film režisera Roberta Aldricha. U glavnim ulogama pojavljuju se Burt Lancaster, Jean Peters i John McIntire. Film prati priču Apacha Massaja koji odbija biti preseljen u rezervat na Floridi te pokušava pobjeći svojim zarobiteljima.

Film počinje nakon predaje Geronima, gdje zarobljeni Apaši trebaju biti prebačeni u rezervat. Massai bježi i vraća se u svoje rodno mjesto kako bi postao farmer. Burt Lancaster izvrsno utjelovljuje lik Apaša koji se bori za svoju slobodu i način života.

Jedna od zanimljivosti je da je Robert Aldrich ovim filmom uspio izbjeći mnoge tadašnje stereotipe o Indijancima. Njegov pristup likovima je humaniji i kompleksniji. Massai nije prikazan samo kao ratnik, već i kao čovjek s vizijom i željom za mirom.

Jean Peters glumi Nalinle, Massajevu ljubavnicu, koja stoji uz njega tijekom njegovih nedaća. Njihov odnos dodaje emocionalnu dubinu filmu i pokazuje snagu ljubavi u teškim vremenima. John McIntire, kao Al Sieber, pruža solidnu izvedbu skauta koji razumije i poštuje Massaja.

Ako volite westerne s jakom pričom i likovima koji su više od jednostavnih stereotipa, Apache je film koji trebate pogledati.

6. Run of the Arrow (1957)

“Run of the Arrow” iz 1957. godine posebna je vrsta western filma koji istražuje sukobe i napetosti unutar američkog društva nakon Građanskog rata. Glavni lik je O’Meara, kojeg glumi Rod Steiger, irski imigrant koji se borio na strani Konfederacije. Nakon što Jug izgubi rat, O’Meara odlučuje krenuti na Zapad.

U filmu se O’Meara pridružuje plemenu Sioux i postaje dio njihove zajednice. Uči njihov jezik i usvaja njihove običaje, pokazujući duboko razumijevanje i poštovanje prema kulturi domorodaca.

Osobito zanimljivo je kako film prikazuje njegovu integraciju u plemenski život, uključujući njegovu ženidbu sa ženom iz plemena.

Redatelj Samuel Fuller koristi snažne vizualne scenarije i Technicolor tehnologiju za prikazivanje prekrasnih krajolika američkog Zapada. Fuller’s karakterističan stil donosi sirovu i autentičnu atmosferu koja ističe emocionalne konflikte likova.

O’Meara je suočen s teškom odlukom kada pleme Sioux kreće u rat protiv američke vojske. Brani li nova obitelj ili ide protiv vlastite nacije, izaziva moralna pitanja koja film majstorski istražuje.

Ovaj film je jedan od rijetkih koji daje složen prikaz odnosa između domorodaca i bivših vojnika Konfederacije.

“Run of the Arrow” također ističe izvedbe sporednih glumaca poput Briana Keitha i Charlesa Bronsona, koji donose dodatnu dubinu priči. Fullerov rad na ovom filmu bogat je simbolikom i poziva na razmišljanje o temama identiteta, pripadnosti i moralne dvojbe.

7. The Unforgiven (1960)

U filmu “The Unforgiven” iz 1960. godine, redatelja Johna Hustona, glumi Burt Lancaster kao Ben Zachary. Priča prati obitelj Zachary koja živi na farmi u Teksasu, okruženi nepovjerljivim susjedima i Indijancima iz plemena Kiowa.

Obitelj Zachary suočava se s velikim izazovima kada se otkrije da je njihova usvojena kći, Rachel, zapravo Indijanka ukradena iz plemena Kiowa. Susjedi počinju izbjegavati obitelj, a Kiowa nalaze priliku da ponovno traže djevojku.

Film daje uvid u teške odnose između doseljenika i domorodaca. Huston vješto prikazuje napetost, neprijateljstvo, ali i ljudskost likova. Drame i sukobi između različitih kultura dominiraju filmom.

Lancaster, u ulozi Bena, vodi obitelj kroz ove izazove, pokušavajući zaštititi Rachel i održati svoju obitelj na okupu. Glumačka ekipa, uključujući Audrey Hepburn kao Rachel, doprinosi emocionalnoj snazi filma.

“The Unforgiven” je primjer vesterna koji istražuje međukulturalne odnose na američkom Zapadu. Film je jedan od onih koji unosi dubinu i kompleksnost u žanr vesterna, nudeći gledateljima mnogo više od uobičajenog sukoba kauboja i Indijanaca.

8. Flaming Star (1960)

Film “Flaming Star” iz 1960. godine je jedan od istaknutih western filmova koji se bavi sukobima između bijelaca i Indijanaca. U ovom filmu, Elvis Presley igra glavnu ulogu, Pacer Burtona, čovjeka mješovitog podrijetla koji pokušava uspostaviti mir između sukobljenih strana.

Radnja se odvija u Zapadnom Teksasu, gdje Pacer nastoji zadržati neutralnost usprkos napetostima koje rastu u zajednici. Njegova obitelj je podijeljena između lojalnosti prema bijelcima i Indijancima, što dodatno komplicira situaciju.

Režiju potpisuje Don Siegel, poznat po svojoj sposobnosti da stvori napetu i uvjerljivu atmosferu. Scenarij su napisali Nunnally Johnson i Clair Huffaker, a film je temeljen na knjizi “Flaming Lance” iz 1958. godine.

Osim Elvisa Presleya, u filmu glume Barbara Eden, Steve Forrest i Dolores Del Río, koji svi pridonose kompleksnim karakterima i dubokim emotivnim konfliktima.

Presleyjeva izvedba u ovom filmu često se smatra jednom od njegovih najboljih glumačkih uloga.

Film se ističe po svom realističnom prikazu sukoba i pokušaja pomirenja te dodaje značajnu dubinu žanru westerna.

Njegova poruka o miru i razumijevanju između različitih kultura je relevantna i danas, čineći ga značajnim djelom u kinematografskoj povijesti.

9. Cheyenne Autumn (1964)

Cheyenne Autumn je američki epski vestern film iz 1964. godine. Redatelj John Ford, poznat po svojim vesternima, ovim filmom pokušava prikazati težak život Sjevernih Čejena.

Radnja filma temelji se na stvarnim događajima iz razdoblja 1878-1879. godine. Nakon godina nepravde i kršenja dogovora od strane američke vlade, Čejeni odlučuju napustiti rezervat i vratiti se na svoje matične zemlje.

Glavne uloge igraju Richard Widmark, Carroll Baker, Karl Malden i Sal Mineo. Njihove interpretacije likova dodaju dubinu ovoj snažnoj priči o borbi za pravdu i slobodu.

Film naglašava humanost i dostojanstvo čejenskog naroda. Ford koristi “holivudski stil” i umjetničku slobodu, ali priča ostaje snažan podsjetnik na povijesne tragedije američkih domorodaca.

10. A Man Called Horse (1970)

”A Man Called Horse” iz 1970. godine je film u režiji Elliota Silversteina. Glavnu ulogu igra Richard Harris kao engleski aristokrat John Morgan koji biva zarobljen od strane Sioux Indijanaca.

Radnja filma smještena je u 1825. godinu. John Morgan, engleski plemić, biva zarobljen i mora naći način da stekne poštovanje plemena koje ga poznaje kao čovjeka zvanog Konj.

Ovaj film se temelji na kratkoj priči autorice Dorothy M. Johnson, koja je prvi put objavljena 1950. godine, a zatim ponovno u knjizi “Indian Country” 1968. godine.

U filmu se ističu autentični prikazi kulture i običaja Sioux plemena. Morgan prolazi kroz teške i često brutalne rituale kako bi postao član plemena.

Jedan od najpoznatijih i najdrastičnijih rituala prikazanih u filmu je ‘’Sun Dance’’. Harrisova izvedba ovog brutalnog rituala ostavlja snažan utisak.

Izvanredna izvedba Richarda Harrisa donosi emocionalnu dubinu liku Morgana. Njegov put od zarobljenika do poštovanog člana plemena čini srž priče.

”A Man Called Horse” ostaje važan film u žanru westerna, posebno zbog svog pristupa prikazivanju domorodačkih kultura. Film je suptilno obrađen i nudi realističan prikaz života u tadašnjim Sjedinjenim Američkim Državama.

Uz bogatu kinematografiju i detaljnu scenografiju, film gledatelju pruža jedinstveni pogled na sukob i suživot dvaju različitih svjetova.

11. Little Big Man (1970)

“Little Big Man” iz 1970. godine pravi je dragulj među vesternima s Indijancima. Ovaj film, režiran od strane Arthura Penna, nudi pogled na američku povijest kroz oči Jacka Crabba, kojeg glumi Dustin Hoffman.

U filmu pratite život Jacka Crabba od njegove mladosti do starosti. Glavni lik, Jack Crabb, kao starac prepričava svoju nevjerojatnu priču.

Kao dječaka, Crabba su odgajali Indijanci, nakon što su mu roditelji ubijeni. Njegov život prepun je avantura, borbi i miješanja kultura.

“Little Big Man” sjedinjuje elemente avanture, komedije i drame. Kroz film se susrećete s brojnim povijesnim događajima i likovima, uključujući i slavnog generala Custera.

Jedna od najzapaženijih uloga je ona Chiefa Dana Georgea, koji igra mudrog indijanskog poglavicu koji postaje Crabbov mentor.

Film je zasnovan na istoimenom romanu Thomasa Bergera iz 1964. godine. Adaptacija Calder Willingham uspjela je zadržati bogatstvo književnog izvora dok je dodala dinamičnu filmsku dimenziju. Trajanje filma je 139 minuta, što vam omogućava da se potpuno uronite u priču.

“Little Big Man” poznat je po svojoj kompleksnosti i slojevitosti. Film se ne boji prikazati teške istine o životu na Divljem Zapadu, dok istovremeno donosi humor i toplinu. Dustin Hoffman u ulozi Jacka Crabba pruža performans koji vam ostavlja trajan dojam.

Glumačka postava uključuje i Faye Dunaway, poznatu holivudsku zvijezdu, te Martina Balsama. Njihove izvedbe dodatno obogaćuju filmsku naraciju i donose dubinu likovima.

Pogledajte ovaj film i otkrijte zašto “Little Big Man” ostaje jedan od najboljih vestern filmova s Indijancima.

12. Jeremiah Johnson (1972)

“Jeremiah Johnson” je film iz 1972. godine u režiji Sydneyja Pollacka. Robert Redford glumi bivšeg vojnika Jeremiaha Johnsona. On želi da živi kao pustolov na Divljem zapadu.

Radnja prati Jeremiaha koji se suočava s teškim zimama, divljim životinjama i napadima Indijanaca. Njegova borba za preživljavanje čini ga ravnopravnim ratnikom s Indijancima.

Jedna od ključnih tema filma je sukob čovjeka i prirode. Prikazana je kroz Jeremiahovu borbu s grizlijima i vukovima. Film koristi predivne pejzaže i time ističe ljepote, ali i opasnosti Divljeg zapada.

Pored fizičkih izazova, Jeremiah se suočava i s emocionalnim gubicima. Gubi ljude do kojih mu je stalo, što povećava njegovu odlučnost da preživi. Ove scene dodaju dubinu liku i stvaraju povezanost s gledateljem.

Redfordova izvedba je odlična, pokazujući širok spektar emocija od usamljenosti do odlučnosti. Njegov kaubojski imidž savršeno se uklapa u ovu ulogu.

Film je značajan i zbog autentičnog prikaza života na američkoj granici. Kostimi i scenografija odražavaju stvarnost tog vremena.

Pollackova režija kombinira naturalizam s dramom, stvarajući nezaboravno filmsko iskustvo. “Jeremiah Johnson” ostaje jedan od najboljih western filmova sa Indijancima i značajan je dio filmske povijesti.

13. Ulzana’s Raid (1972)

Ulzanin prepad (1972) redatelja Roberta Aldricha je jedan od najpoznatijih, ali i najkontroverznijih filmova s temom Indijanaca. Film prati priču ratnog poglavice Ulzane koji bježi s rezervacije zajedno s grupom sljedbenika, što izaziva niz nasilnih sukoba.

Posebno se ističu glumački talenti Burta Lancastera u ulozi iskusnog izviđača McIntosha i Brucea Davisona kao mladi, neiskusni časnik poručnik DeBuin. Film istražuje dinamiku između ovih dvojice likova dok surađuju s Apache vodičem Ke-Ni-Tayom. Ova trojka čini okosnicu drame u filmu.

Film je snimljen na lokacijama u Arizoni, što pruža autentičan zapadnjački ambijent. Scenarist Alan Sharp uspješno je prikazao brutalnost Raida, ali i složenost odnosa između Indijanaca i doseljenika.

Film nudi realistično i brutalno prikazivanje sukoba, što je odmak od idealiziranih prikaza američkog Zapada.

“Ulzanin prepad” se često spominje kao izvanredno djelo u žanru revizionističkih westerna. Umjesto crno-bijelih likova, film nudi nijansirane prikaze svih strana uključenih u sukob.

Ovaj pristup omogućava gledateljima da razumiju motive i patnje likova, pružajući složeniju i emocionalno ispunjeniju priču.

Film je postao klasik, ne samo zbog svoje intrigantne priče već i zbog svog doprinosa promjeni načina na koji se western žanr percipira.

To nije samo avantura, već i komentari na povijest i ljudsku prirodu. To se vrlo rijetko viđa u filmovima tog razdoblja.

14. The Outlaw Josey Wales (1976)

Film The Outlaw Josey Wales (1976) u kojim glumi Clint Eastwood je klasik među vesternima. Smješten tijekom američkog Građanskog rata, prati priču o Josey Walesu, mirnom farmeru s Juga čiju je obitelj brutalno ubila sjevernjačka banda poznata kao Red Legs.

Nakon tragedije, Wales se pridružuje južnjačkim gerilcima vođenim “Krvavim Billom” Andersonom. Iako preferira djelovati sam, privlači razne marginalizirane likove koji se oslanjaju na njega za zaštitu.

Film je temeljen na romanu The Rebel Outlaw: Josey Wales i izabran je za očuvanje u Nacionalnom filmskom registru Sjedinjenih Američkih Država 1996. godine. Eastwood je režirao film i time dodatno učvrstio svoju reputaciju u žanru vesterna.

Radnja nudi intenzivne akcijske scene i dublje teme poput osvete i iskupljenja. Wales postaje simbol otpora i borbe za pravdu usred kaosa rata. Film izvrsno prikazuje suprotstavljene strane sukoba i složeni svijet Divljeg zapada.

Ako ste ljubitelj vesterna s dubljim emotivnim temama i složenim likovima, ovaj film je nezaobilazan. “The Outlaw Josey Wales” je primjer kako se vesterni mogu baviti ozbiljnim društvenim pitanjima i ljudskim borbama.

15. Powwow Highway (1989)

Powwow Highway je film iz 1989. koji kombinuje elemente komedije i drame. Radnjom smještenom među pripadnicima sjevernoameričkih domorodačkih plemena, film prikazuje dva prijatelja koja kreću na avanturu iz Montane u Novi Meksiko.

Glavni likovi su Filbert Bono, mistični domorodac, i Buddy Red Bow, aktivist posvećen očuvanju prava svog plemena. Zanimljivo je kako se njihovi različiti karakteri dopunjuju tokom putovanja.

Jedan od ključnih motiva u filmu je borba protiv nepravde. Buddyjeva sestra biva uhapšena pod lažnim optužbama, a dvojica prijatelja odlučuju je spasiti. Tu se javlja dublja priča o korupciji i borbi za pravdu.

Režiser Jonathan Wacks uspješno dočarava kulturne elemente domorodačkih zajednica. Film pruža pogled na njihovu svakodnevnicu, tradicije i duhovnost. Likovi emitiraju autentičnost koja ponekad izaziva smijeh, ali istovremeno i empatiju.

A. Martinez i Gary Farmer kao glavni glumci donose snažne izvedbe koje će vas sigurno impresirati. Njihova dinamika na ekranu ključ je uspjeha filma.

Powwow Highway također istražuje važnost prijateljstva i duhovne potrage, dok je vožnja starim autom “Zaštitnik” simbol njihovog putovanja i osobnog razvoja. Sve ove aspekte čine ovaj film nezaboravnim iskustvom za gledatelje.

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Amazon Prime Hrvatska – Cijena, Pogodnosti i Ostale Zanimljivosti

Amazon Prime Video stigao je u Hrvatsku, nudeći bogatu...

Najbolji VPN u Hrvatskoj – Top 10 Najsigurnijih i Najbržih Usluga

Jeste li ikada razmišljali o korištenju VPN-a? U digitalnom...

Najbolji Slow Cooker – 7 Najkvalitetnijih Izbora (2024)

Želite li pripremati ukusna i zdrava jela bez puno...

Najbolji All-in-One PC – Top 7 Najkvalitetnijih Izbora (2024)

All-in-one računala postaju sve popularniji izbor za mnoge korisnike....

Najbolji Gaming Monitor – Top 7 Izbora za Vizualnu Savršenost

Tražite savršen monitor za gaming? Ne tražite dalje! Najbolji...
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!