Mnogi izvorni govornici hrvatskog jezika često se suočavaju s dvojbom – piše li se “na bolje” ili “nabolje”? Ova naizgled jednostavna dilema predstavlja jednu od čestih pravopisnih zamki u svakodnevnoj komunikaciji.
Ispravno je pisati “nabolje” kada govorimo o promjeni prema boljem stanju, dok “na bolje” predstavlja pogrešan oblik. Pravilo je jednostavno – prilog “nabolje” piše se zajedno jer označava smjer ili način promjene, baš kao i prilozi “nagore”, “nadesno” ili “nalijevo”.
Pravilna uporaba ovih izraza ne samo da pokazuje jezičnu kompetenciju već i doprinosi očuvanju standardnog hrvatskog jezika. Kroz analizu lingvističkih pravila i praktičnih primjera, otkrit ćemo zašto je ova sitna razlika u pisanju toliko važna za precizno izražavanje.
Ispravno gramatičko pisanje
Pravilno pisanje priloga “nabolje” temelji se na jasnim jezičnim pravilima hrvatskog standardnog jezika. Prilog “nabolje” piše se sastavljeno jer označava način (“kako?”) i ima značenje “prema boljem”. Hrvatska gramatika prepoznaje ovo kao jedan od primjera gdje predmetak “na-” srasta s pridjevom tvoreći novi prilog.
Rastavljeno pisanje “na bolje” gramatički je neispravno jer ne slijedi pravila o pisanju priloga s predmetkom. Jezikoslovci poput Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje potvrđuju da je jedini ispravan oblik “nabolje”, što je vidljivo i u normativnim priručnicima hrvatskog jezika.
Ovu jezičnu nedoumicu dodatno pojašnjava analogija s drugim prilozima istog tipa: “nagore”, “naniže”, “nadesno” – svi se pišu sastavljeno prema istom gramatičkom načelu.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
Pravilna uporaba izraza “nabolje” umjesto netočnog “na bolje” može se demonstrirati kroz nekoliko jasnih primjera:
Točno:
- Situacija se mijenja nabolje nakon novih gospodarskih mjera.
- Njezino zdravstveno stanje kreće nabolje već nakon prvog tjedna terapije.
- Odnosi između dviju država okreću se nabolje nakon diplomatskog sastanka.
Netočno:
Situacija se mijenja na bolje nakon novih gospodarskih mjera.Njezino zdravstveno stanje kreće na bolje već nakon prvog tjedna terapije.Odnosi između dviju država okreću se na bolje nakon diplomatskog sastanka.
Slično pravilo vrijedi i za druge priloge istog tipa. Pravilno je pisati “nagore”, “nalijevo”, “nadesno” i “naniže” – uvijek sastavljeno kad označavaju smjer ili način promjene stanja.