Hrvatski pravopis često izaziva nedoumice čak i kod izvornih govornika. Jedna od čestih dilema jest trebamo li pisati “jedanput” ili “jedamput” – riječ koju gotovo svakodnevno koristimo u govoru i pismu.
Pravilno je pisati “jedanput” s glasom “n” prije slova “p”. Ova riječ nastala je od izraza “jedan put” pa se izvorno “n” zadržava. Pravilo se odnosi i na ostale slične riječi poput “dvaput”, “triput” i “četiriput” gdje se također zadržava izvorni oblik broja.
Iako se u svakodnevnom govoru često može čuti “jedamput” zbog lakšeg izgovora, standardni hrvatski jezik zahtijeva poštivanje etimološkog podrijetla riječi. Razumijevanje ovakvih naizgled sitnih pravopisnih pravila ključno je za pravilno korištenje hrvatskog jezika u formalnoj komunikaciji.
Ispravno gramatičko pisanje
U standardnom hrvatskom jeziku pravopisna pravila jasno definiraju ispravno pisanje riječi “jedanput”. Ključno je razumjeti da se ova riječ piše s “n”, a ne s “m” prije slova “p”. Razlog leži u etimologiji – riječ je nastala spajanjem riječi “jedan” i “put”, pa se izvorni oblik riječi “jedan” zadržava.
Hrvatski pravopis propisuje da se suglasnik “n” ne mijenja ispred usnenih suglasnika (p, b, m) u slučajevima kad je riječ o složenicama gdje se jasno prepoznaju sastavni dijelovi. Tako “jedanput” zadržava svoje “n” jer govornici i dalje prepoznaju da se radi o “jedan” + “put”.
Ovo pravilo vrijedi i za ostale brojeve: “dvaput”, “triput”, “četiriput”. Pravilno pisanje ovih riječi osigurava jezičnu dosljednost i poštivanje standardnojezične norme.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
Pravilno pisanje riječi “jedanput” često izaziva nedoumice u svakodnevnoj komunikaciji. Primjeri ispravnog pisanja uključuju:
✓ Rekao sam ti jedanput da zatvoriš vrata.
✓ Jedanput sam posjetio Dubrovnik i zaljubio se u taj grad.
✓ Dovoljno je jedanput pročitati upute.
Neispravni oblici koje treba izbjegavati:
✗ Rekao sam ti jedamput da zatvoriš vrata.
✗ Jedamput sam posjetio Dubrovnik i zaljubio se u taj grad.
✗ Dovoljno je jedamput pročitati upute.
Isto pravilo vrijedi i za druge slične riječi:
✓ dvaput, triput, četiriput, stoput
✗ dvamput, trimput, četirimput, stomput
Ovo pravilo posebno je važno poštivati u službenoj komunikaciji, poslovnim dopisima i akademskim radovima.