Hrvatski jezik krije mnoge gramatičke zamke koje često zbunjuju i iskusne govornike. Jedna od čestih nedoumica je pravilna upotreba riječi “donijela” ili “donjela” u svakodnevnoj komunikaciji. Ova naizgled jednostavna dilema otkriva složenost hrvatske gramatike i važnost poznavanja jezičnih pravila.
Pravilni oblik je “donijela”, a ne “donjela”. Ova riječ dolazi od glagola “donijeti” čiji je glagolski pridjev radni u ženskom rodu “donijela”. Zamjena glasa “i” s glasom “j” predstavlja čestu pogrešku u hrvatskom jeziku koja se javlja pod utjecajem izgovora.
Poznavanje ovakvih jezičnih finesa ne samo da poboljšava pismeno i usmeno izražavanje, već govori i o jezičnoj kulturi pojedinca. Kako bismo razumjeli zašto dolazi do ove zabune i kako je trajno izbjeći, potrebno je dublje razumijevanje tvorbe glagolskih oblika u hrvatskom jeziku.
Ispravno gramatičko pisanje
U hrvatskom standardnom jeziku ispravno je koristiti oblik “donijela”, a ne “donjela”. Ova pravilnost proizlazi iz konjugacije glagola “donijeti” koji pripada četvrtoj vrsti glagola. Kod takvih glagola, u ženskom rodu jednine glagolskog pridjeva radnog dolazi do formiranja nastavka “-ijela”. Isti princip vrijedi i za slične glagole poput “donijeti”, “unijeti”, “iznijeti” ili “podnijeti”. Njihovi ispravni oblici u ženskom rodu jednine glase: “donijela”, “unijela”, “iznijela” i “podnijela”. Jezikoslovci ističu kako se oblik “donjela” smatra dijalektalizmom koji ne pripada standardnom hrvatskom jeziku te ga je potrebno izbjegavati u službenoj komunikaciji i pisanim dokumentima.
Primjeri točnog i netočnog pisanja
U svakodnevnoj komunikaciji često se susrećemo s pogrešnom upotrebom oblika “donjela” umjesto ispravnog “donijela”. Evo nekoliko jasnih primjera koji pokazuju razliku:
Točno:
- Marija je donijela tortu na rođendansku proslavu.
- Profesorica je donijela važnu odluku o datumu ispita.
- Komisija je donijela jednoglasnu presudu.
Netočno:
- ❌ Marija je donjela tortu na rođendansku proslavu.
- ❌ Profesorica je donjela važnu odluku o datumu ispita.
- ❌ Komisija je donjela jednoglasnu presudu.
Isto pravilo vrijedi i za ostale glagole iz iste skupine:
- Unijela je (✓) / Unjela je (❌)
- Iznijela je (✓) / Iznjela je (❌)
- Podnijela je (✓) / Podnjela je (❌)
Zapamtite: Ženski rod glagolskog pridjeva radnog glagola “donijeti” uvijek glasi “donijela”, nikada “donjela”.