Djelo ili Dijelo? – Kako se piše?

Pravilna upotreba riječi “djelo” i “dijelo” predstavlja jednu od čestih pravopisnih nedoumica u hrvatskom jeziku. Mnogi govornici nesvjesno zamjenjuju ove riječi, ne znajući da samo jedna od njih ima ispravno mjesto u standardnom hrvatskom jeziku.

Riječ “djelo” jedina je ispravna verzija u standardnom hrvatskom jeziku i odnosi se na rad, čin ili ostvarenje, dok “dijelo” ne postoji kao standardna riječ. Ova česta pogreška proizlazi iz nesigurnosti u primjeni pravila o refleksu jata, gdje se izvorno “ě” u nekim pozicijama reflektira kao “je”, a ne “ije”.

Razumijevanje razlike između ovih oblika nije samo pitanje pravopisa, već i jezične kulture koju vrijedi njegovati. U nastavku teksta detaljnije ćemo rasvijetliti povijesnu pozadinu ove nedoumice i ponuditi praktična rješenja za izbjegavanje ovakvih grešaka u svakodnevnoj komunikaciji.

Ispravno gramatičko pisanje

U standardnom hrvatskom jeziku postoji samo riječ “djelo”, dok oblik “dijelo” uopće ne postoji i predstavlja čestu pravopisnu pogrešku. Riječ “djelo” pripada skupini riječi s tzv. stalnim e iza pokrivenoga r (poput vremena, bregova, mreže), gdje se izvorno nalazio jat. Ova riječ u svim padežima zadržava isti oblik korijena (djelo, djela, djelu…) i nikad ne mijenja “je” u “ije”.

Pravilno pisanje zahtijeva poznavanje osnovnih pravila o refleksu jata u hrvatskom jeziku. Riječ “djelo” izgovara se s kratkim slogom i zato sadrži “je”, a ne “ije”. Zamjena ovih oblika pokazuje nepoznavanje elementarnih pravopisnih pravila hrvatskoga standardnog jezika.

Primjeri točnog i netočnog pisanja

Pravilna upotreba riječi “djelo” očituje se u kontekstu stvaralaštva ili rada. Ispravno je reći: “Ovo umjetničko djelo oduševilo je kritičare” ili “Njegovo književno djelo nagrađeno je prestižnom nagradom”. Riječ “djelo” koristimo i u izrazima poput “dobro djelo”, “kazneno djelo” ili “glazbeno djelo”.

Česte pogreške javljaju se kad ljudi pišu “dijelo” misleći na umjetničko ostvarenje, kao u netočnoj rečenici: “Dijelo je izloženo u muzeju” (ispravno: “Djelo je izloženo u muzeju”). Također, netočno je pisati: “Počinio je kazneno dijelo” ili “Ovo dijelo zahtijeva veliko umijeće” – u oba slučaja pravilno je koristiti riječ “djelo”.

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Proslijediti ili prosljediti? – Kako se piše?

Hrvatski jezik ponekad može biti izazovan čak i za izvorne govornike. Jedna od čestih nedoumica je pravilna upotreba riječi "proslijediti" i "prosljediti" - dvije riječi koje zvuče slično, ali imaju različita značenja i primjene. "Proslijediti" znači poslati dalje, uputiti nekome nešto što smo primili, dok "prosljediti" znači nastaviti pratiti nešto što je već započeto. Ključna razlika leži u njih

Je li ili jeli? – Kako se pravilno piše i koristi u hrvatskom jeziku

U hrvatskom jeziku postoji nekoliko gramatičkih nedoumica koje često zbunjuju i izvorne govornike. Među njima se ističe pitanje ispravne upotrebe "jeli" ili "je li". Ova naizgled mala razlika može značajno utjecati na značenje i gramatičku ispravnost rečenice. "Je li" je upitni oblik pomoćnog glagola biti u 3. licu jednine prezenta i piše se odvojeno, dok je "jeli" glagolski oblik u 3. licu množin

Za sada ili zasada? – Kako se piše?

U hrvatskom jeziku neke od najčešćih pravopisnih nedoumica odnose se na pisanje izraza koji se mogu pisati sastavljeno ili rastavljeno. Jedan od takvih primjera je dilema oko pisanja "za sada" i "zasada". "Za sada" piše se rastavljeno kada označava vremensku odrednicu u značenju "trenutno, privremeno", dok se "zasada" piše sastavljeno kada ima značenje "za sada, do sada, trenutno" ili kada označav

Obavještavam ili obaviještavam? – Kako se pravilno piše?

Hrvatski pravopis često izaziva nedoumice čak i kod iskusnih govornika. Jedna od čestih dilema jest pravilna upotreba glagola "obaviještavam" ili "obavještavam" u svakodnevnoj komunikaciji i službenim dokumentima. Ispravno je koristiti oblik "obavještavam", koji dolazi od glagola "obavijestiti", a ne "obaviještavam". Ova česta pogreška nastaje zbog miješanja s imenicom "obavijest" i pogrešne analo

Uspjela ili uspijela? – Kako se piše?

Pravilna upotreba riječi "uspjela" i "uspijela" česta je jezična nedoumica među govornicima hrvatskog jezika. Ove dvije varijante istog glagolskog pridjeva radnog ženskog roda često zbunjuju čak i one koji inače dobro vladaju hrvatskim jezikom. Pravilni oblik glagolskog pridjeva radnog ženskog roda glagola "uspjeti" je "uspjela". Oblici poput "uspijela" smatraju se dijalektalnim ili regionalnim va
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!