Dijela ili Djela? – Kako se pravilno piše?

U hrvatskom jeziku, pravilna upotreba riječi “dijela” i “djela” često izaziva nedoumice čak i kod iskusnih govornika. Ove dvije riječi, iako slične po zvuku i pisanju, nose potpuno različita značenja koja bitno utječu na smisao rečenice.

“Dijela” je genitiv jednine imenice “dio” i označava segment neke cjeline, dok je “djela” genitiv jednine imenice “djelo” koja se odnosi na stvaralaštvo, čin ili rezultat neke aktivnosti. Njihova pravilna upotreba ključna je za precizno izražavanje na hrvatskom jeziku.

Razlikovanje “dijela” i “djela” predstavlja jednu od onih suptilnih jezičnih finesa koje odvajaju prosječnu od izvrsne pismenosti. U nastavku članka detaljno ćemo objasniti pravila upotrebe, navesti česte pogreške i ponuditi korisne primjere koji će pomoći u trajnom savladavanju ove jezične nedoumice.

Ispravno gramatičko pisanje

Razlikovanje riječi “dijela” i “djela” zahtijeva razumijevanje njihovih gramatičkih oblika i porijekla. “Dijela” predstavlja genitiv jednine imenice “dio”, dok je “djela” genitiv jednine imenice “djelo”.

Pravilno pisanje ovih riječi povezano je s njihovim korijenima. “Dio” (dijela) potječe od glagola “dijeliti”, a “djelo” (djela) od glagola “djelovati”. Ova etimološka razlika objašnjava i različito pisanje – iako se riječi razlikuju tek u jednom slovu, njihova gramatička pravila su jasno definirana.

U svakodnevnom pisanju, pogreške najčešće nastaju zbog sličnog izgovora. Pravilo je jednostavno: kada govorimo o segmentu ili porciji nečega, koristimo “dijela”. Kada referiramo na stvaralaštvo ili rezultat rada, pišemo “djela”.

Primjeri točnog i netočnog pisanja

Pravilna upotreba riječi “dijela” i “djela” često stvara nedoumice zbog sličnog izgovora. Pogledajmo nekoliko jasnih primjera koji pokazuju njihovo ispravno korištenje.

Točna upotreba riječi “dijela”:

  • “Većina dijela namještaja stigla je oštećena.”
  • “Zamjena dijela motora bila je nužna nakon kvara.”
  • “Iz ovog dijela grada dolaze najbolji sportaši.”

Točna upotreba riječi “djela”:

  • “Andrićeva književna djela prevedena su na mnoge jezike.”
  • “Izložba uključuje najpoznatija djela hrvatskih slikara.”
  • “Njegova glazbena djela izvode se diljem Europe.”
  • ❌ “Njegova glazbena dijela postala su popularna.” (ispravno: djela)
  • ❌ “Izložba umjetničkih dijela otvorena je jučer.” (ispravno: djela)
  • ❌ “Oštećena djela automobila treba zamijeniti.” (ispravno: dijela)
  • ❌ “Neki djela stroja nisu ispravno funkcionirali.” (ispravno: dijela)

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Je li ili jeli? – Kako se pravilno piše i koristi u hrvatskom jeziku

U hrvatskom jeziku postoji nekoliko gramatičkih nedoumica koje često zbunjuju i izvorne govornike. Među njima se ističe pitanje ispravne upotrebe "jeli" ili "je li". Ova naizgled mala razlika može značajno utjecati na značenje i gramatičku ispravnost rečenice. "Je li" je upitni oblik pomoćnog glagola biti u 3. licu jednine prezenta i piše se odvojeno, dok je "jeli" glagolski oblik u 3. licu množin

Za sada ili zasada? – Kako se piše?

U hrvatskom jeziku neke od najčešćih pravopisnih nedoumica odnose se na pisanje izraza koji se mogu pisati sastavljeno ili rastavljeno. Jedan od takvih primjera je dilema oko pisanja "za sada" i "zasada". "Za sada" piše se rastavljeno kada označava vremensku odrednicu u značenju "trenutno, privremeno", dok se "zasada" piše sastavljeno kada ima značenje "za sada, do sada, trenutno" ili kada označav

Obavještavam ili obaviještavam? – Kako se pravilno piše?

Hrvatski pravopis često izaziva nedoumice čak i kod iskusnih govornika. Jedna od čestih dilema jest pravilna upotreba glagola "obaviještavam" ili "obavještavam" u svakodnevnoj komunikaciji i službenim dokumentima. Ispravno je koristiti oblik "obavještavam", koji dolazi od glagola "obavijestiti", a ne "obaviještavam". Ova česta pogreška nastaje zbog miješanja s imenicom "obavijest" i pogrešne analo

Uspjela ili uspijela? – Kako se piše?

Pravilna upotreba riječi "uspjela" i "uspijela" česta je jezična nedoumica među govornicima hrvatskog jezika. Ove dvije varijante istog glagolskog pridjeva radnog ženskog roda često zbunjuju čak i one koji inače dobro vladaju hrvatskim jezikom. Pravilni oblik glagolskog pridjeva radnog ženskog roda glagola "uspjeti" je "uspjela". Oblici poput "uspijela" smatraju se dijalektalnim ili regionalnim va

Ne znam ili neznam? – Kako se piše?

Mnogi govornici hrvatskog jezika svakodnevno se suočavaju s dvojbom treba li pisati "ne znam" ili "neznam". Ova naizgled jednostavna dilema često izaziva nesigurnost čak i kod obrazovanih govornika, posebice u neformalnoj komunikaciji. U hrvatskom standardnom jeziku pravilan oblik je "ne znam" (odvojeno) jer se niječna čestica "ne" piše odvojeno od glagola. Jedine iznimke su glagoli "nemam", "nemo
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!