Cvjetić ili Cvijetić? – Kako se pravilno piše?

Pravopisne dvojbe u hrvatskom jeziku često zbunjuju i iskusne govornike, a jedna od njih je i dilema oko ispravnog pisanja umanjenice riječi cvijet. Je li pravilno pisati “cvijetić” ili “cvjetić”? Razumijevanje pravila o ijekavskim refleksima jata ključno je za rješavanje ove nedoumice.

Pravilno je pisati “cvjetić”, a ne “cvijetić”. Ova umanjenica nastaje od riječi “cvijet”, ali pri izvođenju dolazi do kraćenja ije u je prema pravopisnim pravilima hrvatskog standardnog jezika. Slično se događa i kod drugih sličnih riječi poput: svijet – svjetski, dijete – djetence.

Hrvatski jezik obiluje sličnim primjerima gdje se refleks jata mijenja u tvorbenim procesima. Poznavanje ovih pravila ne samo da pomaže u ispravnom pisanju već i otkriva sustavnost i logiku jezičnih zakonitosti koje, iako ponekad djeluju složeno, imaju jasno definirane obrasce.

Ispravno gramatičko pisanje

U hrvatskom jeziku umanjenica riječi “cvijet” pravilno se piše “cvjetić”, a ne “cvijetić”. Ovo pravilo proizlazi iz jezične zakonitosti prema kojoj se u izvedenicama i složenicama ijekavski refleks dugog jata (ije) skraćuje u kratki jat (je). Istu pojavu vidimo u primjerima “svijet – svjetski”, “vrijeme – vremenski” ili “dijete – djetence”.

Hrvatski pravopis jasno definira ovu promjenu kao dio sustavnog obrasca u tvorbi riječi. Pravilno pisanje oblika “cvjetić” potvrđuju svi relevantni jezični priručnici i rječnici hrvatskog standardnog jezika, poput Hrvatskog pravopisa Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Primjeri točnog i netočnog pisanja

Pravilno pisanje umanjenice riječi “cvijet” često izaziva nedoumice kod govornika hrvatskog jezika. Prema standardima hrvatskog pravopisa, ispravno je pisati cvjetić s jednim “j”, a ne “cvijetić” s dva “j”.

Točni oblici:

  • cvjetić (jednina)
  • cvjetići (množina)
  • cvjetićem (instrumental jednine)
  • cvjetićima (instrumental množine)

Netočni oblici:

  • cvijetić (pogrešno)
  • cvijetići (pogrešno)
  • cvijetićem (pogrešno)
  • cvijetićima (pogrešno)

Ovo pravilo potvrđuje Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje u “Hrvatskom pravopisu” i “Rječniku hrvatskoga jezika”, gdje se jasno navodi da se u umanjenicama ijekavski refleks dugog jata (ije) skraćuje u kratki jat (je).

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Obavještavam ili obaviještavam? – Kako se pravilno piše?

Hrvatski pravopis često izaziva nedoumice čak i kod iskusnih govornika. Jedna od čestih dilema jest pravilna upotreba glagola "obaviještavam" ili "obavještavam" u svakodnevnoj komunikaciji i službenim dokumentima. Ispravno je koristiti oblik "obavještavam", koji dolazi od glagola "obavijestiti", a ne "obaviještavam". Ova česta pogreška nastaje zbog miješanja s imenicom "obavijest" i pogrešne analo

Uspjela ili uspijela? – Kako se piše?

Pravilna upotreba riječi "uspjela" i "uspijela" česta je jezična nedoumica među govornicima hrvatskog jezika. Ove dvije varijante istog glagolskog pridjeva radnog ženskog roda često zbunjuju čak i one koji inače dobro vladaju hrvatskim jezikom. Pravilni oblik glagolskog pridjeva radnog ženskog roda glagola "uspjeti" je "uspjela". Oblici poput "uspijela" smatraju se dijalektalnim ili regionalnim va

Ne znam ili neznam? – Kako se piše?

Mnogi govornici hrvatskog jezika svakodnevno se suočavaju s dvojbom treba li pisati "ne znam" ili "neznam". Ova naizgled jednostavna dilema često izaziva nesigurnost čak i kod obrazovanih govornika, posebice u neformalnoj komunikaciji. U hrvatskom standardnom jeziku pravilan oblik je "ne znam" (odvojeno) jer se niječna čestica "ne" piše odvojeno od glagola. Jedine iznimke su glagoli "nemam", "nemo

Prevara ili Prijevara? – Kako se pravilno piše?

U današnjem svijetu sve je češće pitanje pravilne uporabe riječi "prevara" i "prijevara". Ovi pojmovi, iako slični, imaju svoje jezične nijanse koje mnogi govornici hrvatskog jezika često zamjenjuju. Riječi "prevara" i "prijevara" predstavljaju isti pojam u hrvatskom jeziku, ali "prijevara" je standardnojezični oblik koji se preporučuje u službenom komuniciranju, dok je "prevara" razgovorna varija

Dijelo ili Djelo? – Kako se piše?

Hrvatski jezik obiluje pravopisnim izazovima koji često zbunjuju čak i iskusne govornike. Među najčešćim nedoumicama nalazi se razlikovanje riječi "dijelo" i "djelo" koje, unatoč sličnom izgledu, imaju potpuno različita značenja i gramatičku opravdanost. Riječ "djelo" je ispravna hrvatska riječ koja označava nešto što je stvoreno, učinjeno ili proizvedeno, poput umjetničkog djela, književnog djela
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!