Ćemo ili Će mo? – Kako se pravilno piše?

Pravilno pisanje riječi u hrvatskom jeziku često izaziva nedoumice, a jedna od najčešćih pogrešaka pojavljuje se kod pisanja futura I. Mnogi govornici hrvatskog jezika i dalje griješe pišući “će mo” umjesto ispravnog oblika “ćemo”.

Pravilo je jednostavno: futur I tvori se od nenaglašenog prezenta pomoćnog glagola htjeti (ću, ćeš, će, ćemo, ćete, će) i infinitiva glavnog glagola. Kada je riječ o prvoj osobi množine, uvijek se piše zajedno – “ćemo”, a nikada odvojeno kao “će mo”.

Zanimljivo je kako ovakve naizgled male pravopisne pogreške mogu utjecati na profesionalnu komunikaciju i dojam koji ostavljamo. U nastavku teksta detaljnije ćemo razjasniti ovo pravilo kroz praktične primjere i pokazati kako izbjeći ovu čestu zabludu u svakodnevnom pisanju.

Ispravno gramatičko pisanje

Pravilno pisanje futura I u hrvatskom jeziku podliježe jednostavnom, ali važnom pravilu: nenaglašeni oblici pomoćnog glagola “htjeti” (ću, ćeš, će, ćemo, ćete, će) pišu se zajedno s infinitivom glavnog glagola kad mu prethode. Oblik “ćemo” uvijek se piše kao jedna riječ jer predstavlja nenaglašeni prezent pomoćnog glagola u 1. licu množine.

Pravilno je pisati: “mi ćemo raditi”, “ćemo pisati”, “pjevat ćemo”. Pisanje “će mo” predstavlja čestu pravopisnu pogrešku koja se lako izbjegava pamćenjem osnovnog pravila tvorbe futura I. Ova naizgled mala razlika između “ćemo” i “će mo” može značajno utjecati na percepciju pismenosti i profesionalnosti u formalnoj komunikaciji.

Primjeri točnog i netočnog pisanja

Pravilno pisanje futura I u hrvatskom jeziku zahtijeva pažnju pri sastavljanju glagolskih oblika. Postoji jasna razlika između ispravnog i pogrešnog načina pisanja.

Točno pisanje:

  • Mi ćemo sutra otići na more.
  • Djeca ćemo sakupiti igračke prije spavanja.
  • Vi ćete predati izvještaj do petka.
  • One će pročitati knjigu tijekom vikenda.

Netočno pisanje:

  • Mi će mo sutra otići na more.
  • Djeca će mo sakupiti igračke prije spavanja.
  • Vi će te predati izvještaj do petka.
  • One će pročitati knjigu tijekom vikenda.

Pomoćni glagol “htjeti” u futuru I uvijek se piše spojeno s nastavkom za lice (-mo, -te), tvoreći jedinstvenu riječ. Razdvajanje ovih dijelova (poput “će mo” umjesto “ćemo”) predstavlja čestu pravopisnu pogrešku koju je važno izbjegavati u formalnoj komunikaciji.

Pretplati se na naš Newsletter!

Povezane objave

Za sada ili zasada? – Kako se piše?

U hrvatskom jeziku neke od najčešćih pravopisnih nedoumica odnose se na pisanje izraza koji se mogu pisati sastavljeno ili rastavljeno. Jedan od takvih primjera je dilema oko pisanja "za sada" i "zasada". "Za sada" piše se rastavljeno kada označava vremensku odrednicu u značenju "trenutno, privremeno", dok se "zasada" piše sastavljeno kada ima značenje "za sada, do sada, trenutno" ili kada označav

Obavještavam ili obaviještavam? – Kako se pravilno piše?

Hrvatski pravopis često izaziva nedoumice čak i kod iskusnih govornika. Jedna od čestih dilema jest pravilna upotreba glagola "obaviještavam" ili "obavještavam" u svakodnevnoj komunikaciji i službenim dokumentima. Ispravno je koristiti oblik "obavještavam", koji dolazi od glagola "obavijestiti", a ne "obaviještavam". Ova česta pogreška nastaje zbog miješanja s imenicom "obavijest" i pogrešne analo

Uspjela ili uspijela? – Kako se piše?

Pravilna upotreba riječi "uspjela" i "uspijela" česta je jezična nedoumica među govornicima hrvatskog jezika. Ove dvije varijante istog glagolskog pridjeva radnog ženskog roda često zbunjuju čak i one koji inače dobro vladaju hrvatskim jezikom. Pravilni oblik glagolskog pridjeva radnog ženskog roda glagola "uspjeti" je "uspjela". Oblici poput "uspijela" smatraju se dijalektalnim ili regionalnim va

Ne znam ili neznam? – Kako se piše?

Mnogi govornici hrvatskog jezika svakodnevno se suočavaju s dvojbom treba li pisati "ne znam" ili "neznam". Ova naizgled jednostavna dilema često izaziva nesigurnost čak i kod obrazovanih govornika, posebice u neformalnoj komunikaciji. U hrvatskom standardnom jeziku pravilan oblik je "ne znam" (odvojeno) jer se niječna čestica "ne" piše odvojeno od glagola. Jedine iznimke su glagoli "nemam", "nemo

Prevara ili Prijevara? – Kako se pravilno piše?

U današnjem svijetu sve je češće pitanje pravilne uporabe riječi "prevara" i "prijevara". Ovi pojmovi, iako slični, imaju svoje jezične nijanse koje mnogi govornici hrvatskog jezika često zamjenjuju. Riječi "prevara" i "prijevara" predstavljaju isti pojam u hrvatskom jeziku, ali "prijevara" je standardnojezični oblik koji se preporučuje u službenom komuniciranju, dok je "prevara" razgovorna varija
Ivan Lovre Marusic
Ivan Lovre Marusichttps://assemblio.hr
Zovem se Ivan Lovre Marušić, veliki sam zaljubljenik u tehnologiju i gaming. Napravio sam Assemblio kako bih podijelio svoje tehnološke savjete s drugim ljubiteljima istoga. Uživam u istraživanju novih gadgeta i pronalaženju najboljih rješenja za svakodnevne tehnološke izazove. Kroz Assemblio želim pomoći svima da donesu informirane odluke o tehnologiji i unaprijede svoje iskustvo korištenja uređaja. Pridružite mi se u ovoj uzbudljivoj avanturi kroz svijet tehnologije!